Strona 1 z 1

Mała podpowiedź w kwestii lamp mocy.

Post: lutego 1, 2019, 4:58 pm
autor: Zoltan
Pewnie nie każdy się z tym zgodzi, ale:

1/ stając wobec konieczności kupna nowych lamp i mając od wyboru fabrycznie nowe, albo "używki" starajmy się kupić te drugie - oczywiście nie w stanie agonalnym a "trzymające" (zmierzone i udowodnione!!!) parametry.

Są już wygrzane i ustabilizowane parametrami - nawet jeśli odrobinę wyeksploatowane. Po za tym mają łagodniejsze, cieplejsze i bardziej stonowane brzmienie - co dla wielu muzyków jest bardzo istotne.

Dotyczy to zwłaszcza lamp z dzisiejszej produkcji - tak rosyjskich jak chińskich, czy słowackich.
Warto polować na lampy wyprzedawane przez audiofilów po rutynowej zmianie kompletu we wzmacniaczach odsłuchowych. Są zwykle "dotarte" i długo pociagną nawet w ostro granym gitarowcu.

2/ nie sugerujmy się nadrukowanymi na balonach logami firm takich jak Tungsol, Mullard, Groove Tube, Electroharmonix - są to już rosyjskie lampy produkowane pod wykupionymi nazwami dawnych, słynnych z niezawodności producentów lamp zachodnich.
Które z tamtymi lampami - po za historyczną nazwą - nie mają nic wspólnego. British Mullard to bynajmniej nie Mullard Russia... :cry:
To klasyczny chwyt marketingowy... :?

3/ mając do wyboru lampy NOS (albo "używki") dawnych producentów - takich jak RFT, Tesla albo radzieckie 6P3S (z indeksami, czy bez) i lampy produkowane obecnie zawsze wybierajmy te wintydżowe!

Są trwalsze (także używki), bardzo stabilne pod względem parametrów i zdecydowanie odporniejsze na pracę przy długotrwałych obciążeniach, tolerują także znaczne krótkotrwałe przeciążenia oraz przepięcia.

4/ przy zakupie lamp NOS z "jednego kartonu" prawdopodobieństwo zestawienia pary z dwóch przypadkowo wyjętych ze zbiorczego opakowania lamp jest większe niżeli delkarowana zgodność parametrów dobranej fabrycznie pary lamp z dzisiejszej produkcji.

Pod rozwagę..., Panie i Panowie! :idea:

Re: Mała podpowiedź w kwestii lamp mocy.

Post: lutego 3, 2019, 10:36 pm
autor: Yaniu
Przyjęte do wiadomości :)