Kolorowy świat - Bluesferajny

Chcecie podzielić się z innymi Waszymi odczuciami co do nowej lub ulubionej przez Was płyty? Oto miejsce dla Was!

Moderator: mods

Kolorowy świat - Bluesferajny

Postautor: Zdzisław Pająk » grudnia 12, 2011, 9:12 pm

Bardzo stylowa, wprawiajaca w dobry nastrój płyta. Tylko ich trzech (choć na płycie doszli jeszcze dwaj - Jaromi harp i Adam Chmielewski - b), ale refekt jest znakomity. To płyta do słuchania rano, gdy człowiek musi się zmusić do wstania (daje dobrą, wesolutką energię) oraz na wieczór, kiedy można zamiast iść do baru, puścić sobie "Barmana" (to jeden z utworów) i nie za dużo w sam raz... posmakować. Gratuluję Olkowi, Januszowi i "Staremu" - możecie być dumni. A płyta już w kilku odtwarzaczach się kreci po klikanaście razy - więc jest dobrze.
Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2543
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Dziadek Władek » grudnia 12, 2011, 9:25 pm

Nie jestem właścicielem jakiegoś wielkiego zbioru płyt; nie jestem kolekcjonerem... Lubię jednak, kiedy mogę posłuchać muzyki pasującej do mojego nastroju albo "terapeutycznej" - nastawiającej pozytywnie, doładowującej energetycznie; zwykłem wykorzystywać moje płyty - a dokładniej, ich "zawartość" - pro privato bono ;)

Od niedawna jestem posiadaczem Kolorowego świata - płyty kaliskiego tria Bluesferajna. Już po wysłuchaniu kilku utworów wiedziałem, że będzie to dla mnie kolejna płyta "terapeutyczna". Znakomite bluesowe kompozycje, rasowo zaaranżowane, wykonane profesjonalnie i z pasją - a przy tym teksty (autorskie) traktujące o ciemnej - bluesowej ;) - stronie życia z humorem i ironicznym dystansem... czegóż więcej potrzeba, żeby się wyprostować, odprężyć i kończynami rytmicznie ruszyć? :D

Płytę firmują: Grzegorz Olejnik, Tomasz Herman i Janusz Trzęsała. Dodatkowym walorem jest udział Adama Chmielewskiego z kontrabasem, Macieja Kwinty - jednoosobowej sekcji smyczkowej - a przede wszystkim Mistrza Jaromiego z wirtuozowską partią harmonijki w ostatnim utworze :)

Mnóstwo dobrej muzyki, niebanalnych tekstów, pozytywnych emocji...
No i kolejny doskonały dowód na to, że blues:
1) może mieć swoje oryginalne polskie oblicze,
2) wcale nie musi być smutny, dołujący...

Polecam słuchanie tej muzyki... również w samochodzie :)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: RafałS » grudnia 12, 2011, 11:20 pm

Dziadek Władek pisze:Lubię jednak, kiedy mogę posłuchać muzyki pasującej do mojego nastroju albo "terapeutycznej" - nastawiającej pozytywnie, doładowującej energetycznie; zwykłem wykorzystywać moje płyty - a dokładniej, ich "zawartość" - pro privato bono ;)


Ze mną jest podobnie. Szczególnie o tej porze roku. Trzeba będzie sprawdzić czy to nie coś dla mnie. :D
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: olekblues » grudnia 23, 2011, 10:43 pm

RafałS pisze:
Dziadek Władek pisze:Lubię jednak, kiedy mogę posłuchać muzyki pasującej do mojego nastroju albo "terapeutycznej" - nastawiającej pozytywnie, doładowującej energetycznie; zwykłem wykorzystywać moje płyty - a dokładniej, ich "zawartość" - pro privato bono ;)


Ze mną jest podobnie. Szczególnie o tej porze roku. Trzeba będzie sprawdzić czy to nie coś dla mnie. :D

Nic prostszego...należy jedynie zakupić owy krążek, a potem dopisać do zakładki swoją recenzję!
Zakup ze strony zespołu www.bluesferajna.eu :D
Awatar użytkownika
olekblues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1711
Rejestracja: lutego 6, 2008, 7:45 pm
Lokalizacja: Kalisz

Postautor: olekblues » maja 13, 2012, 6:16 pm

Muszę napisać iż po tym czasie jaki upłynął od czasu wydania płyty bardzo cieszy fakt zainteresowania się tym krążkiem. Oby tak dalej a wiara w sens robienia kolejnej płyty przyniesie pożądany efekt. Wszystkim zakupowiczom serdecznie dziękujemy! :D
Awatar użytkownika
olekblues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1711
Rejestracja: lutego 6, 2008, 7:45 pm
Lokalizacja: Kalisz


Postautor: wlodeksobczak » czerwca 11, 2012, 9:40 am

Jestem już od pół roku posiadaczem płytki "Kolorowy świat" Bluesferajny.
Rzeczywiście w trakcie słuchania przed oczami ukazuje się taki świat.
Świat naszej codziennej szarości podbarwiony różnymi kolorami, które przynosi nam nasze życie. Dla mnie tymi kolorami jest radość, szczęście, miłość, szacunek jakim darzą nas czasami obcy ludzie.
Fantastyczne teksty Olka, świetnie zagrane nutki przez Tomka,Adama, Janusza, Olka, Maćka i Jaromiego.
Tak dalej trzymać Przyjaciele.

A wszystkich, którzy nie mają jeszcze kolorowego świata zachęcam do jego sobie kupienia. Przynajmniej na razie takiego bluesferajnowego.

Pozdrawiam
Blues is in my
Heart and Soul
-------------------------------
www.bluespoint.pl
Awatar użytkownika
wlodeksobczak
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1704
Rejestracja: sierpnia 17, 2010, 7:07 am
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: therman » czerwca 17, 2012, 10:40 am

Trochę o płycie tu:
http://www.sendspace.com/file/x31qzd
godzinka u Andrzeja J.

Dzięki Eleganckiemu Dziadkowi Władkowi. :)
Awatar użytkownika
therman
blueslover
blueslover
 
Posty: 712
Rejestracja: maja 4, 2009, 9:00 am
Lokalizacja: Skądinąd

Postautor: Andrzej Dąbrowski » sierpnia 22, 2012, 6:21 pm

Długo zwlekałem z napisaniem czegokolwiek o tym albumie. Nie dość, że znam panów z ferajny od lat to jeszcze miałem okazję zapoznać się z tym materiałem sporo wcześniej przed jego oficjalnym wydaniem. Musiałem nabrać dystansu, bo wcale nie byłem pewien swoich odczuć. Czy po prostu osłuchałem się, czy faktycznie mi się podoba. Odłożyłem "Kolorowy świat" na kilka miesięcy na półkę. No i niedawno mnie tknęło - no to spróbuję jeszcze raz.
Nie jestem wielkim miłośnikiem akustycznego grania - wiecie przecież, zdecydowanie wolę czadowe granie. No właśnie na "Kolorowym świecie" jest sporo czadu. Pewnie większość z Was popuka się w czoło i stwierdzi, że Dąbrowski zwariował już do cna :D
No przecież już otwierający numer - "Czy to Cie rusza" to prawdziwy ogień, zaraz po nim "Raz, dwa, trzy" i z każdym kolejnym numerem "impreza się rozkręca" :wink:
To tak trochę z przymrużeniem oka. Teraz śmiertelnie poważnie - wyśmienity album ! Doskonale słychać, że koledzy muzycy świetnie się rozumieją, wiedzą w którym kierunku podążają. Tak między nami to - Olek wie, a Tomek go tam pcha :wink: Przy tego typu produkcjach zawsze kwestią problemową jest brzmienie materiału. W tym przypadku absolutnie nie ma się czego czepić. Czysto, czytelnie, selektywnie, ale przy tym słychać odrobinę "garażowego kurzu". Teksty? Nie będę oryginalny jeśli napiszę genialne! Mi bardzo odpowiada sposób w jaki Olek przedstawia otaczającą go rzeczywistość. Może dlatego, że obaj my są z klasy robotniczej, a może mamy podobna wrażliwość? Nie wiem po prostu trafiają do mnie i tyle. Do tego wszystkiego przemyślana i ciekawa szata graficzna. No i mamy komplet.
Bez wahania polecam ten album wszystkim. Nawet tym, którzy nie przepadają za akustycznym brzdąkaniem.

P.S
Debiut ze wszech miar udany, a to powoduje natychmiastowy wzrost apetytu na więcej. Ciekawe kiedy trafi do nas następca "Kolorowego świata"?
Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Audycje archiwalne i zapowiedzi na: http://musicnet.pl/index.php?show=messages
Zapraszam
Awatar użytkownika
Andrzej Dąbrowski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6842
Rejestracja: września 5, 2007, 10:08 pm
Lokalizacja: From Poland

Postautor: Roj » sierpnia 22, 2012, 9:53 pm

Andrzej Dąbrowski pisze:[..]Tak między nami to - Olek wie, a Tomek go tam pcha :wink:[..]

No no ... :)
Awatar użytkownika
Roj
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7325
Rejestracja: sierpnia 8, 2009, 7:16 am
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: Andrzej Dąbrowski » sierpnia 24, 2012, 10:18 am

Roj pisze:
Andrzej Dąbrowski pisze:[..]Tak między nami to - Olek wie, a Tomek go tam pcha :wink:[..]

No no ... :)

No zobacz! Ja tego nie "lapsusa" nie zauważyłem.
A już na pewno tak nie skojarzyłem :wink:
Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Audycje archiwalne i zapowiedzi na: http://musicnet.pl/index.php?show=messages
Zapraszam
Awatar użytkownika
Andrzej Dąbrowski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6842
Rejestracja: września 5, 2007, 10:08 pm
Lokalizacja: From Poland

Postautor: Roj » sierpnia 25, 2012, 8:30 am

Andrzej Dąbrowski pisze:
Roj pisze:
Andrzej Dąbrowski pisze:[..]Tak między nami to - Olek wie, a Tomek go tam pcha :wink:[..]

No no ... :)

No zobacz! Ja tego nie "lapsusa" nie zauważyłem.
A już na pewno tak nie skojarzyłem :wink:

Oj Andrzej ! Lapsus - przejęzyczenie :shock: , skojarzenie- zespolenie :shock: ... Widzę, że celowo podrzucasz te wyrazy, żeby mi się brzydko kojarzyło.
Klasa robotnicza też ma swoją strukturę. Elitę i niziny. Widać ja pochodzę z tych dolnych partii :shock: , gdzie takie skojarzenia są regułą :)
Awatar użytkownika
Roj
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7325
Rejestracja: sierpnia 8, 2009, 7:16 am
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: olekblues » sierpnia 25, 2012, 8:07 pm

Chciałem coś napisać o poście Roja ale w ostatniej chwili ugryzłem się w klawiaturkę. Dziękujemy Andrzeju za wpis, długo czekaliśmy ale teraz przynajmniej wiem że jest to w pełni przemyślana recenzja tym bardziej jej pozytywna wypowiedź cieszy Bluesferajnę. :D
Awatar użytkownika
olekblues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1711
Rejestracja: lutego 6, 2008, 7:45 pm
Lokalizacja: Kalisz

Postautor: Roj » sierpnia 27, 2012, 5:55 am

olekblues pisze:Chciałem coś napisać o poście Roja ale w ostatniej chwili ugryzłem się w klawiaturkę. Dziękujemy Andrzeju za wpis, długo czekaliśmy ale teraz przynajmniej wiem że jest to w pełni przemyślana recenzja tym bardziej jej pozytywna wypowiedź cieszy Bluesferajnę. :D
:D Bo z recenzjami jest jak z miłością. Od pierwszego wejrzenia, przyjacielska , partnerska, bezwarunkowa i pod warunkiem, z powodu i bez.
Pozdrawiam Andrzeja i Bluesferajnę. I proszę nie gryźć klawiaturek - chińskie tworzywo ciężkostrawne, a poza tym szkoda uzębienia ;)
Awatar użytkownika
Roj
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7325
Rejestracja: sierpnia 8, 2009, 7:16 am
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: olekblues » sierpnia 28, 2012, 7:16 pm

Dzięki i to jest wpis który cieszy...a nawet raduje
Awatar użytkownika
olekblues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1711
Rejestracja: lutego 6, 2008, 7:45 pm
Lokalizacja: Kalisz

Postautor: therman » października 17, 2012, 10:29 am

Obrazek
Awatar użytkownika
therman
blueslover
blueslover
 
Posty: 712
Rejestracja: maja 4, 2009, 9:00 am
Lokalizacja: Skądinąd

Postautor: therman » maja 20, 2013, 10:25 pm

:wink: Fajnie, że tu zajrzałeś(aś) :wink:
Awatar użytkownika
therman
blueslover
blueslover
 
Posty: 712
Rejestracja: maja 4, 2009, 9:00 am
Lokalizacja: Skądinąd

Postautor: Roj » maja 21, 2013, 5:47 am

Test sprawdzający. Jeśli tutaj zajrzałeś i podoba ci się "Kolorowy świat" Bluesferajny, to nic nie wpisuj, a dokonaj jedynie tzw akceptu milczącego oznaczającą pełną aprobatę dla tej produkcji. Jeśli masz jakieś uwagi, jakieś "ale" wyraź je w tym miejscu.
Test sprawdzający trwa do końca tygodnia. Obecnie mamy 2878 wyświetleń tematu. Wynik ponad 3000 wyświetleń pomniejszony o ilość komentarzy krytycznych będzie świadectwem, ze jest dobrze, a płyta jest zajebista. Zabrania się hurtowego klikania ! CZAS START !
Awatar użytkownika
Roj
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7325
Rejestracja: sierpnia 8, 2009, 7:16 am
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: Roj » maja 22, 2013, 5:16 am

2903 wyświetlenia.
Awatar użytkownika
Roj
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7325
Rejestracja: sierpnia 8, 2009, 7:16 am
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: Roj » maja 24, 2013, 5:38 am

3020 wyświetleń. Luzik.. :) Dziękuję Wszystkim za udział w teście i gratuluję Bluesferajnie sporego grona fanów !
Awatar użytkownika
Roj
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7325
Rejestracja: sierpnia 8, 2009, 7:16 am
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: kora » maja 24, 2013, 7:34 am

Bo to fajne chłopaki są :D :D A i sama płyta ciekawa 8)
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: olekblues » maja 24, 2013, 4:56 pm

Dziękujemy!!! :D :D :D
Awatar użytkownika
olekblues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1711
Rejestracja: lutego 6, 2008, 7:45 pm
Lokalizacja: Kalisz

Postautor: therman » maja 25, 2013, 8:41 am

Kilka próbek z tej płytki tu:

www.bluesferajna.eu

w zakładce MUZYKA.
Awatar użytkownika
therman
blueslover
blueslover
 
Posty: 712
Rejestracja: maja 4, 2009, 9:00 am
Lokalizacja: Skądinąd

Postautor: ref » lipca 11, 2013, 4:20 pm

"Czy to mnie rusza?" - Kilka słów o krążku „Kolorowy świat” akustycznego trio Bluesferajna

Od razu powiem, że tak. Płyta „Kolorowy świat” nie tylko dosłownie zachęca do ruchu, ale teksty zawarte w dwunastu utworach bardzo intensywnie opowiadają o wszelkich jego formach: od powolnego wchodzenia w świat, przez żeglowanie w poszukiwaniu wiatru, aż po wirujący przed oczami barowy światek. Od kilku miesięcy „Kolorowy świat” cyklicznie kręci się nie tylko w odtwarzaczu, bo mam wrażenie, że płyta wzięta jest z prawdziwego życia.

Bluesferajna to trio z Kalisza, które para się akustycznym opisywaniem rzeczywistości. Muzycy widzą ją na tyle szaro, że postanowili pokolorować świat za pomocą zgrabnie opowiedzianych historii. Przypowieści o codziennych zmaganiach z bezwładnością, grawitacją i wieloma innymi zależnościami oprawione są akustyczną muzyką wydobywaną głównie z gitar, ale na płycie usłyszymy także smyki, cajon, bas, kontrabas, a wszystko to doprawione zgrabnymi dźwiękami harmonijki. Zarówno w „Kolorowym świecie”, jak i w całej twórczości ferajny, wokalnie udziela się Grzegorz Olejnik, co uważam, jest atutem i jednym z lepszych wyborów personalnych. Gdzie poza bluesowym światem znajdziemy tak prawdziwie spontaniczne okrzyki radości, frazy ironicznego powątpiewania i nieudawaną ochotę na granie. Tak, po prostu granie. Jego gitara przeplata się z gitarą Tomasza Hermana, zaś tła dopieszcza bas Janusza Trzęsały. O co chodzi tym trzem panom?

Wydaje się, że o dobrą zabawę. Dobrą to znaczy na poziomie, bo w przysłowiowego trupa zalać się umie każdy, ale nie każdy umie o tym opowiedzieć, a co dopiero przyznać. Nie brakuje więc takich romantycznych toposów jak: upadek na dno, własna wola przejawiająca się w przehulaniu całej, ciężko zarobionej pensji czy próba niepodporządkowania się złowieszczemu losowi, a gdy nas już dopadnie, to bój się chłopie Boga. Zapytacie, czy w „Kolorowym świecie” jest miejsce dla kobiety? Pewnie, że tak, lecz jest to już domena pięknej przeszłości wspominanej na przykład w lekko snującej się reminiscencji „Mój dom”.

Przyznam, że musiałem długo dojrzewać do pokuszenia się o recenzję, ale na szczęście bądź nie przyspieszył ją fakt, że z każdym rokiem coraz bliżej mi do podmiotów lirycznych kolorowego świata. W obliczu nieubłaganie płynącego czasu i stopniowego stawania się bohaterem krążka Bluesferajny, musiałem podzielić się, zarówno prawdą o życiu, jak i prawdą o kolorowym na nie lekarstwie.

Czas na pozornie gorzkie podsumowanie - muzyka Bluesferajny nigdy nie będzie komercyjna. Płyta wydana własnym sumptem nie osiągnie statusu złotej, a twórcy nie przesiądą się do limuzyny. I całe szczęście, bo największą frajdę w muzyce sprawia prawdziwa uciecha, gdy za pomocą pasji płatasz światu kolorowego figla.
12 Taktów - muzyczny punt wyjścia /
Rafał Maciak
Awatar użytkownika
ref
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3289
Rejestracja: stycznia 23, 2007, 11:07 pm

Postautor: olekblues » lipca 14, 2013, 5:51 pm

Teraz wiem kto zglebił nasz kolorowy świat... dziękuję Rafał za złapanie oczywistej oczywistości :wink:
Awatar użytkownika
olekblues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1711
Rejestracja: lutego 6, 2008, 7:45 pm
Lokalizacja: Kalisz

Postautor: ref » lipca 14, 2013, 6:58 pm

Nie ma problemu, przyjemność po mojej stronie. Stopniuję ją sobie, bo w kolejce do recenzji jest jeszcze kilka ciekawych krążków, które mi podarowałeś. Wszystko w swoim czasie :)
12 Taktów - muzyczny punt wyjścia /
Rafał Maciak
Awatar użytkownika
ref
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3289
Rejestracja: stycznia 23, 2007, 11:07 pm

Postautor: olekblues » sierpnia 25, 2013, 7:16 pm

Po ostatnim koncercie który odbył się na rynku głównym w moim mieście Kaliszu stwierdziłem fakt że nagrania zgromadzone na naszym krążku zaczęły żyć własnym życiem, a to bardzo pozytywna wiadomość.
Trzeba było sporo czasu by własna publiczność przekonała się do nas i to bez reszty!
Powiem tylko dziękuję... :D
Awatar użytkownika
olekblues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1711
Rejestracja: lutego 6, 2008, 7:45 pm
Lokalizacja: Kalisz

Postautor: therman » września 16, 2013, 7:22 am

Wczoraj zastanowiło mnie dlaczego jeśli ktoś puszcza coś w radio z tej płyty to prawie zawsze wybiera nr "Stacyjka pana Józka". Czyżby to był najlepszy utwór z całego zestawu?
I nagle mnie olśniło.
Reszta do radia się za bardzo nie nadaje. Teksty są o tym czego w Polsce nie ma. Tzn o zjawiskach które u nas zwyczajnie nie istnieją. :wink:
Awatar użytkownika
therman
blueslover
blueslover
 
Posty: 712
Rejestracja: maja 4, 2009, 9:00 am
Lokalizacja: Skądinąd

Postautor: olekblues » września 22, 2013, 7:15 pm

4711 wyświetleń zakładki :Kolorowy Świat", teraz zauważyłem jak wielkie zainteresowanie jest tym krążkiem. Nasuwa się jednocześnie niezwykle proste w tym przypadku pytanie... dlaczego to nie ma przełożenia w sprzedaży, przecież dzięki temu moglibyśmy zmajstrować kolejną i kolejna płytę. Na płodność utworów nie narzekam, a jedyną rzeczą która blokuje kolejne wydawnictwa jest kasa.
Nie jestem odosobnionym przypadkiem - sprawa zastanawiająca...niby tak ale...?
Jeśli ktoś napisze że podstawową bariera są pieniądze to po raz kolejny się nie zgodzę sam kupuję płyty i wiem że jeśli coś chcę, albo jestem czymś zainteresowany to i pieniążki się znajdą. Wytłumaczeniem może być zwykła ciekawość bez pokrycia albo dmuchanie w balon. 8)
- a tutaj klip z ostatniego koncertu w Blue Note w Poznaniu, na Polskim Dniu Bluesa.
http://www.youtube.com/watch?v=gxkPKnJA_Sg&feature=c4-overview&list=UUn9Q_mcCArBtdaRh-BFqE6g
Awatar użytkownika
olekblues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1711
Rejestracja: lutego 6, 2008, 7:45 pm
Lokalizacja: Kalisz

Postautor: RafałS » września 22, 2013, 10:08 pm

olekblues pisze:4711 wyświetleń zakładki :Kolorowy Świat", teraz zauważyłem jak wielkie zainteresowanie jest tym krążkiem. Nasuwa się jednocześnie niezwykle proste w tym przypadku pytanie... dlaczego to nie ma przełożenia w sprzedaży (...) Wytłumaczeniem może być zwykła ciekawość bez pokrycia albo dmuchanie w balon.


To może wyjaśnię, bo jestem jednym z winowajców. Na forum nie ma aż tak wielu tematów i kiedy pojawia się nowy wpis to czasem zaglądam z pustej ciekawości, żeby przeczytać co ludzie myślą o danej płycie, nawet jeśli nie rozważam kwestii zakupu. Najwyraźniej nie ja jeden tak robię.
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Następna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Wasze recenzje płyt

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości