Lampy 6L6GC

porady, zapytania itp.

Moderator: mods

Postautor: Zoltan » stycznia 7, 2008, 10:43 am

Poświęciłem sporą część dzisiejszej nocki na pomyszkowanie w sieci i rozeznanie co ludzie ciekawego kombinują z tym Valve Juniorkiem, żeby jakoś zmodyfikować (co wcale nie znaczy, że rzeczywiście poprawić :!: ) jego brzmienie.

Wyniki:



Obrazek

Ważna kwestia, którą poruszył Tomek: głośnik! A ściślej jego jakość i efektywność.

Tam może być rzeczywiście wyjątkowo badziewny głośnik. Może typowy tępy mułowaty tranzystorowiec - cholera ich wie co tam naprawdę pakują :?:

Który dusi się i po prostu dławi przy większej mocy: przypomina to słuchanie rozkręconego na full radio lampowego przy bardzo silnym sygnale AM (np. Jedynki) w dodatku blisko nadajnika.

Valve Junior jest klasycznym wzmacniaczem z rodziny AX84 - a te wzmacniacze charakteryzują się bardzo dobrym brzmieniem.
Po za tym VJ nie jest hajgajnem a raczej wzmacniaczem cleanowym więc nawet przy silnych wysterowaniach nie powinien mieć aż tak dużego przesteru (mimo, że to triodowo-pentodowy "brudas" a nie klasyczny gibsonowski pentodowo-triodowy "czyścioch").

Być może też sygnał (i to bez wspomagania wynalazkami :!: ) jest nieco za silny (chyba odbija się czkawką brak korekcji, która znacznie osłabia sygnał - przynajmniej na schemacie takowej brak. ) do tego dochodzi nałożenie się jakichś nieciekawych przytonów z dennego głośnika co daje ten niemiły przester?

W jakim stanie jest lampa mocy - może ma też jakieś swoje zagrywy :?: Warto tytułem próby podmienić ją na inną albo spróbować wstawić NOS EL84 europejską (Polam, Telam) - wszak 6P14P to nie do końca to samo co EL84 :idea:

Zoltan
Motto: "...nigdy nie dyskutuj i nie spieraj się z głupcem: niezorientowany słuchacz może nie dostrzec różnicy..."
Awatar użytkownika
Zoltan
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 183
Rejestracja: września 1, 2006, 8:51 am
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Jedi » stycznia 8, 2008, 2:42 pm

Tym ostatnim zdaniem zoltan trafiłeś w samo sedno:). Miałem kiedyś RFT EL84 i nie było dużej różnicy szczerze mówiąc, niestety lampa ta z mojej winy uległa zniszczeniu i musiałem z powrotem włożyć Sovteka. Próbowałem też kiedyś wkładać ECC 81,82 i nie było aż takiego przesteru ale dużo ciszej grał. Do tego uświadamiano mnie, że wkładanie takich lamp do tego wzmacniacza może go uszkodzić.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Zoltan » stycznia 8, 2008, 5:23 pm

Jedi pisze:Próbowałem też kiedyś wkładać ECC 81,82 i nie było aż takiego przesteru ale dużo ciszej grał. Do tego uświadamiano mnie, że wkładanie takich lamp do tego wzmacniacza może go uszkodzić.


To takie samo uświadamianie jak o możliwości złapania ... motylka na desce klozetowej, ergo sranie w banię: ECC81 i ECC82 mają wprawdzie prąd anodowy 10 i 10,5mA a ECC83 tylko 1,2mA ale i tak żadna z nich nie pobierze więcej mocy niż pozwoli na to Ra (+ Rk).

Prąd płynacy przez rezystor 220k przy Ua około 350V to maksimum 0,9mA (1,2mA dla ECC82) a przy 100k to ca 1,4mA (ECC83) lub 2,3mA (ECC82).

Więc czy to uszkodzenie lampy czy to uszkodzenie jej obwodu anodowego poprzez podmianę lampy na któryś z podanych typów jest wyjątkowo mało prawdopodobne :idea:

Rezystory 220k w Juniorku - sądząc po ich wielkości - mają około 0,5W mocy - a jaka moc wydzieli sie na nich przy Ua=350V i Ia =0,85 (dla ECC83) albo ok. 1,2mA (ECC82) :arrow: prawo Ohma :idea:

Dlaczego wzmacniacz grał Ci znacznie ciszej po podmianie lamp?
Dlatego, że lampa ECC83 ma wsp. wzmocnienia u=100, ECC82 u=17 a ECC81 u=60. Przemnóż (w bardzo chamskim uproszczeniu :!: ):

EC+C83 - 100x100,
EC+C82 - 17x17
EC+C81 - 60x60

Więc mimo, iż ECC81 nie jest lampą stricto m.cz. jej użycie byłoby najbardziej korzystne - niewiele mniejszy przester przy trochę niższym wzmocnieniu. ECC82 potrzebuje wyższych napięć sterujących - więc lepsza byłaby jako lampa sterowana z dodatkowego stopnia - preampu podłogowego (wypróbuj ten wariant).

Dobra byłaby tutaj słowacka lampa ECC832 (12DW7) - jedna jej połówka to ECC83 druga ECC82.

Czyli "u" jednej połówki to 100 a drugiej 17.

Zoltan
Motto: "...nigdy nie dyskutuj i nie spieraj się z głupcem: niezorientowany słuchacz może nie dostrzec różnicy..."
Awatar użytkownika
Zoltan
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 183
Rejestracja: września 1, 2006, 8:51 am
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Jedi » stycznia 11, 2008, 11:09 pm

Założyłem ECC82 i niestety dalej brzmi ekhem:) tak samo. Ale na feriach spróbuje zaaplikować jakąś przeróbkę.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Tomek D. » stycznia 11, 2008, 11:43 pm

To źle wróży...
Założenie lampy ECC82 mocno zmniejszyło wzmocnienie. Jeżeli brzmienie się nie zmieniło to oznacza, że żadne przeróbki zmniejszające wzmocnienie raczej nie przyniosą pożądanego efektu brzmieniowego.
Awatar użytkownika
Tomek D.
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1592
Rejestracja: listopada 17, 2007, 3:45 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Zoltan » stycznia 12, 2008, 12:39 am

Tomek D. pisze:To źle wróży...
Założenie lampy ECC82 mocno zmniejszyło wzmocnienie. Jeżeli brzmienie się nie zmieniło to oznacza, że żadne przeróbki zmniejszające wzmocnienie raczej nie przyniosą pożądanego efektu brzmieniowego.


Wniosek może być jeden: te VJ to po prostu jakaś masówka, trafa głośnikowe są w nich byle jakie, zapewne przekrój rdzenia mają jak kostka maggi więc produkują jakieś nieciekawe harmoniczne preferujące "telefoniczne" częstotliwości.

Pozostaje zaproponować właścicielowi wymianę tego trafka na dużo lepsze: klasyczne polskie (zatrowskie lub fonikowskie) z serii TG3,5 / TGp5, stosowane w telewizorach czy wzmacniaczach gramofonów z rodziny Bambino.
Są powszechnie dostępne na Allegro i niedrogie (ca 10-15zł).

DIY gitarowce budowane na tych trafach mają bardzo przyzwoite brzmienie, w końcu trafa te miały całkiem niezłe parametry elektroakustyczne.

Prawdopodobnie da to dużo lepszy efekt niż kombinowanie ze zmianą wzmocnienia poprzez podmiane lamp czy elementów z nimi współpracujących.

Pzdr. Zoltan
Motto: "...nigdy nie dyskutuj i nie spieraj się z głupcem: niezorientowany słuchacz może nie dostrzec różnicy..."
Awatar użytkownika
Zoltan
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 183
Rejestracja: września 1, 2006, 8:51 am
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Jedi » stycznia 16, 2008, 1:53 pm

Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Zoltan » stycznia 16, 2008, 3:52 pm

Jedi pisze:Czy takie coś może być?

http://allegro.pl/item296443346_unitra_ ... _666_41zl_


Może być, ale lepszy byłby bez tej "łopaty" u dołu za to z łączówkami wychodzącymi z boków karkasu.

Zoltan
Motto: "...nigdy nie dyskutuj i nie spieraj się z głupcem: niezorientowany słuchacz może nie dostrzec różnicy..."
Awatar użytkownika
Zoltan
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 183
Rejestracja: września 1, 2006, 8:51 am
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Jedi » marca 1, 2008, 2:29 pm

Mam w takim razie jeszcze jedno pytanie. Wczoraj na próbie grałem na Epiphone 5 watowym lampie i wyżej wspomnianej kostce. Wzmacniacz był rozkręcony na godz. 10, efekt dostarczał przesteru. W pewnym momencie dźwięk jakby przycichł i basowe struny mocno brumiły. Czy jest to oznaka zużytej lampy końcówki (EL84)?
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Tomek D. » marca 1, 2008, 6:00 pm

Witam
Zużywanie się lamp jest procesem długotrwałym.
Jeżeli stało się to "w pewnym momencie" czyli chwilę wcześniej było dobrze, a chwilę później już było źle, no to raczej nie jest skutek zużytych lamp.
Z objawu, który opisujesz, wydaje mi się, że mogłeś "załatwić" głośnik.
Spróbuj poruszać membranę ręką (delikatnie). Jeżeli w trakcie ruchu cewka będzie szorować o magnes, to oznacza że głośnik uległ uszkodzeniu.
Awatar użytkownika
Tomek D.
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1592
Rejestracja: listopada 17, 2007, 3:45 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Jedi » marca 1, 2008, 7:01 pm

W takim razie zapomniałem dodać, że dzieje się to od kilku miesięcy i tylko przy większych głośnościach.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Jedi » marca 6, 2008, 2:13 pm

Obadałem dokładnie głośnik i raczej jest wszystko w porządku. W takim razie może być to zużyci lampy? Czy może jeszcze coś innego?
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Jedi » marca 8, 2008, 10:12 am

Znajomy który posłuchał wzmacniacza i twierdzi, że głośnik nie jest padnięty ale nie wyrabia i pasowało by go wymienić ale na jaki?
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Turgon » marca 8, 2008, 10:22 am

Podobny rozmiar Celestion'a lub Eminence'a. Lub zrobił temu w końcu porządną paczkę ;)
Ostatnio zmieniony marca 8, 2008, 4:47 pm przez Turgon, łącznie zmieniany 1 raz
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: Jedi » marca 8, 2008, 4:31 pm

Z tego co widziałem to pasuje tylko Celestion Super 8.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Turgon » marca 8, 2008, 4:48 pm

W takim wypadku chyba nawet taniej byłoby go przerobić na głośnik 10'' lub 12''. Bo ten Celestion strasznie trudno dostać w polsce:)
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: Tomek D. » marca 9, 2008, 6:29 pm

Jedi pisze:Znajomy który posłuchał wzmacniacza i twierdzi, że głośnik nie jest padnięty ale nie wyrabia i pasowało by go wymienić ale na jaki?

Myślę, że mała paczka z 12" głośnikiem by mu dobrze zrobiła. 12" głośniki mają lepszą skuteczność niż 8" no i znacznie pełniejsze pasmo.
Przy tej samej mocy na 12" piecyk będzie grał głośniej i będzie więcej dołu.
Awatar użytkownika
Tomek D.
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1592
Rejestracja: listopada 17, 2007, 3:45 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: remek4blues » maja 30, 2008, 4:35 pm

znalezlem stare rozwalone radio lampowe z czymś takim :arrow:


Obrazek

Po podłączeniu bzyczy, czyli raczej dziala :)

kto wie ile to może być warte ??
Everybody Needs Somebody to Love !!!
Awatar użytkownika
remek4blues
blueslover
blueslover
 
Posty: 426
Rejestracja: grudnia 7, 2007, 12:02 am
Lokalizacja: pole łąka woda las

Postautor: Turgon » maja 30, 2008, 4:58 pm

To trafko zasilające :D Jak chcesz możesz mi dać ;)
Pewnie ok. 20-30zł.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: remek4blues » maja 30, 2008, 5:11 pm

Turgon pisze:To trafko zasilające :D Jak chcesz możesz mi dać ;)
Pewnie ok. 20-30zł.
to moze to wystawiem na AlleDrogo za 20-30zł :)
Everybody Needs Somebody to Love !!!
Awatar użytkownika
remek4blues
blueslover
blueslover
 
Posty: 426
Rejestracja: grudnia 7, 2007, 12:02 am
Lokalizacja: pole łąka woda las

Postautor: Turgon » maja 30, 2008, 5:29 pm

To jest max :P. Przeciętnie takie się kupowało za 10 zł.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: remek4blues » maja 31, 2008, 1:35 am

to przeciętnie dam 10zł :lol: może komuś się przyda :) jak nie to na złom :)
Everybody Needs Somebody to Love !!!
Awatar użytkownika
remek4blues
blueslover
blueslover
 
Posty: 426
Rejestracja: grudnia 7, 2007, 12:02 am
Lokalizacja: pole łąka woda las

Postautor: kopruch » maja 31, 2008, 8:24 am

Ja właśnie sprzedałem taki sam na allegro za 20 zł i gratisa dorzuciłem jeszcze TG 2/10/666 bo mi leżało. Właściwie zysk żaden, ale po co mam wyrzucać jak ktoś może zrobić z tego użytek :).
streemo.pl/zamach stanu
Awatar użytkownika
kopruch
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 105
Rejestracja: kwietnia 16, 2006, 6:02 am
Lokalizacja: Siemianowice Sl.

Postautor: Matragon » lipca 1, 2008, 12:24 pm

Zoltan pisze:
Wymieniając lampy szukaj radzieckich :!: NOS 6P3S-E - są 100x lepsze od tego produkowanego obecnie gówna z oznaczeniami "markowymi", sprzedawanego ludziom za ciężkie pieniądze :idea:


Właśnie założyłem je do mojego DeVilla 410 ...
jedyny minusik - to brak cokołu, a siedzą do góry "nogami" :)

ale siedzą mocno - więc raczej spaść nie powinny
za to brzmienie - rewelacyjne :)
Follow the Snake - Eat Apples!
Matragon - Facebook Fan Page
Matragon
ZAPPALENiEC
ZAPPALENiEC
 
Posty: 6577
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 12:43 pm

Postautor: Turgon » lipca 1, 2008, 1:08 pm

Matragon, gdzie kupowałeś? Bo ja ostatnio trafiłem na totalny szajs. Para - o zupełnie rozminiętych parametrach.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: Matragon » lipca 1, 2008, 1:56 pm

Turgon pisze:Matragon, gdzie kupowałeś? Bo ja ostatnio trafiłem na totalny szajs. Para - o zupełnie rozminiętych parametrach.


no ja biorę tylko i wyłącznie od mojego wieloletniego przyjaciela, lutnika i specjalisty od wszelkich gitarowych spraw ... także osobiście byłem obecny przy dobieraniu tej dwójki dla mnie ... :)
Follow the Snake - Eat Apples!
Matragon - Facebook Fan Page
Matragon
ZAPPALENiEC
ZAPPALENiEC
 
Posty: 6577
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 12:43 pm

Postautor: Turgon » lipca 1, 2008, 8:51 pm

Wybaczcie post nieco odbiegający od ostatnich postów, ale znalazłem przypadkiem stronkę z opisem modów, którymi można potraktować Valve Juniora, który zajął sporą część tego tematu - http://diycustomamps.com/valvejunior.htm .
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Lampy 6L6GC

Postautor: Yaniu » marca 2, 2017, 1:42 pm

Stary ale bardzo przydatny temat :). Brawo Zoltan :).
Ratując świat "...próbowaliśmy już wszystkiego, oprócz miłości..."
Awatar użytkownika
Yaniu
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 847
Rejestracja: lipca 25, 2012, 12:22 pm
Lokalizacja: Łomża

Poprzednia

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Sprzęt ..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 108 gości

cron