V strikes back!

Tu porozmawiacie o najpiękniejszej muzyce jaką jest Blues; o tradycji, teraźniejszości i przyszłości "błękitnych nutek"...

Moderator: mods

V strikes back!

Postautor: Mean Machine » lutego 7, 2014, 9:57 am

Jak się spojrzy na przeciętnego bluesowego gitarnika i na to co trzymie w łapach to w zasadzie podział idzie po równo - albo Fender Stratocaster albo Gibson LP. Nie tak często trzymane, ale prawie równie popularne są Telecastery (które uwielbiam, nawiasem mówiąc).
Gdzieś tam dalej plasuje się inna znakomita gitara - Gibson Flying V, czyli popularna V-ka, mówiąc po naszemu.
Wielbicielem V-ek jest postać na tym forum znana, lubiana, szanowana i inne nananana, mianowicie sam Wielki Joe. Wiecie albo nie wiecie, ale Wielki Joe udziela się często w audycjach prowadzonych przez tzw. Pickup Radio. No i ostatnio była właśnie taka ciekawa audycja, w której Wielki Joe, z właściwym sobie poczuciem humoru przeprowadził pogawędkę z redaktorem, na temat tejże właśnie gitary - Gibson Flying V.
Audycja była i znikła, jednak link pozostał - podaję dla zainteresowanych:
https://s3.amazonaws.com/pickup-radio/audio/FlyingV.mp3

i zachęcam do odsłuchania. Niestety, w niektórych fragmentach Wielki Joe strasznie blebla i są słowa których nie jestem w stanie rozkminić. Może Wam pójdzie lepiej. Oczywiście z kontekstu i tak wszystko wynika, ale w radio wypadałoby mówić nieco wyraźniej. Niech Cię szlag, Joe! :-)

Tak czy inaczej, jako prawdziwy fanboj Wielkiego Joe nie mogłem nie zareagować na tak jasno postawioną wskazówkę. I oto jest! Od pewnego czasu arsenał gitarowy Mean Machine zasila ten oto piękny instrument:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Jest to Gibson V Traditional. Ślicznotka - zgrabna, błyszcząca i wyjątkowo dobrze brzmiąca. Pochodzi z limitowanej serii wyprodukowanej dla amerykańskiego Guitar Center, stąd binding i nietypowy układ potencjometrów, a także korpus zmniejszony o 4% w stosunku do oryginału. Do tego fabryczny coil-split.
Jak już znajdziemy wokalistę do zespołu (oby prędko), będziecie mogli zobaczyć i usłyszeć ją na koncertach.

Jak by kogoś zainteresowały V-ki tak na serio, i chciałby uzupełnić wiedzę, to polecam tę książkę - kompendium wiedzy o wszystkich modelach, do roku 2007:
http://www.amazon.co.uk/gp/product/1886 ... er=&sr=8-1
Awatar użytkownika
Mean Machine
blueslover
blueslover
 
Posty: 472
Rejestracja: stycznia 18, 2011, 3:07 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: V strikes back!

Postautor: RafałS » lutego 7, 2014, 11:13 am

Moim zdaniem mniejsza popularność "flying V" wynika z tego, że ona jest mało kobieca w kształcie. Muzycy lubią mówić o gitarach jak o dziewczynach, a tu zamiast krągłości same kanty. Osobiście uważam, że dużo bardziej apetyczna była ta bordowa, którą demonstrowałeś w teledysku. Tamta faktycznie rwała oko, a ta, cytując "Quo vadis": "za wąska w biodrach". :D
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Re: V strikes back!

Postautor: B&B » lutego 7, 2014, 12:38 pm

Ja myślałem, że takie gitary to tylko dla jaj, dla scenicznego image'u albo do filmu, a tu czytam, że "wyjątkowo dobrze brzmiąca" :shock:
Mi się kojarzą z kosmiczną rockową muzyką, np. węgierska OMEGA :P
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: V strikes back!

Postautor: azazzello » lutego 7, 2014, 1:47 pm

B&B pisze:Ja myślałem, że takie gitary to tylko dla jaj, dla scenicznego image'u albo do filmu, a tu czytam, że "wyjątkowo dobrze brzmiąca" :shock:
Mi się kojarzą z kosmiczną rockową muzyką, np. węgierska OMEGA :P


A Albert King ?... gdyby nie on i V , nie byloby SRV , ze tak powiem wierszem najszczerszem :wink:
Awatar użytkownika
azazzello
blueslover
blueslover
 
Posty: 747
Rejestracja: sierpnia 17, 2006, 2:51 pm

Re: V strikes back!

Postautor: RafałS » lutego 7, 2014, 1:51 pm

azazzello pisze:A Albert King ?... gdyby nie on i V , nie byloby SRV , ze tak powiem wierszem najszczerszem :wink:


Fakt. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Re: V strikes back!

Postautor: Mean Machine » lutego 7, 2014, 2:44 pm

azazzello pisze:
B&B pisze:Ja myślałem, że takie gitary to tylko dla jaj, dla scenicznego image'u albo do filmu, a tu czytam, że "wyjątkowo dobrze brzmiąca" :shock:
Mi się kojarzą z kosmiczną rockową muzyką, np. węgierska OMEGA :P


A Albert King ?... gdyby nie on i V , nie byloby SRV , ze tak powiem wierszem najszczerszem :wink:


True, i paru innych fajnych rzeczy też by nie było. Wystarczy posłuchać audycji żeby się przekonać.
Na poprzednim koncercie w Kongresowej Wielki Joe użył V-ki model 58 do brawurowego wykonania powtórki po Royal Albert:
http://www.youtube.com/watch?v=_Aud7AwGGb4
Awatar użytkownika
Mean Machine
blueslover
blueslover
 
Posty: 472
Rejestracja: stycznia 18, 2011, 3:07 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: V strikes back!

Postautor: Paweł Stomma » lutego 7, 2014, 7:49 pm

Nie miałem, ale miał Locko i grywałem u niego. Starą z lat 70-tych. Brzmi fajnie, ale źle się gra na siedząco.
Dont you step on my blue suede shoes.
You can do anything but lay off of my blue suede shoes

https://www.facebook.com/Breakmaszyna
Awatar użytkownika
Paweł Stomma
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3105
Rejestracja: czerwca 9, 2008, 8:52 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Re: V strikes back!

Postautor: Rock-A-Billy » lutego 7, 2014, 8:51 pm

Flyin` V to wspaniały instrument i bardzo dobrze nadaje się do bluesa czy blues - rocka. Alberta Kinga już tu wspomniano. Uwielbiam go też w rękach Lonnie`go Macka albo Michaela Burksa.
http://www.youtube.com/watch?v=xhX1lfWZaNw

tu zaś we współbrzmieniu ze Stratem w rękach samego SRV
http://www.youtube.com/watch?v=IbfgBlkSoqc

nieodżałowany Michael Burks
http://www.youtube.com/watch?v=02M_m3eJx5w
Awatar użytkownika
Rock-A-Billy
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1490
Rejestracja: stycznia 17, 2009, 8:51 pm

Re: V strikes back!

Postautor: Roj » lutego 7, 2014, 9:05 pm

Awatar użytkownika
Roj
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7325
Rejestracja: sierpnia 8, 2009, 7:16 am
Lokalizacja: Rzeszów

Re: V strikes back!

Postautor: Rock-A-Billy » lutego 7, 2014, 11:26 pm

Ta gitara od wielu lat bywa też częstym "orężem" w rękach Kirka Hammeta z Metalliki.
Awatar użytkownika
Rock-A-Billy
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1490
Rejestracja: stycznia 17, 2009, 8:51 pm

Re: V strikes back!

Postautor: Dziadek Władek » lutego 8, 2014, 9:46 am

B&B pisze:[...] "wyjątkowo dobrze brzmiąca" :shock:
[...]

...jak każdy Gibson ;)
A kształt... no cóż... scenografia koncertów to w końcu nader istotny element show.
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: V strikes back!

Postautor: rocken » lutego 8, 2014, 1:51 pm

Mean Machine pisze:Jak się spojrzy na przeciętnego bluesowego gitarnika i na to co trzymie w łapach to w zasadzie podział idzie po równo - albo Fender Stratocaster albo Gibson LP. Nie tak często trzymane, ale prawie równie popularne są Telecastery (które uwielbiam, nawiasem mówiąc).

Bluesmanów lubiących, takie bardziej przy kości, też jest chyba wielu (hollow lub semi-hollow body) :lol:

RafałS pisze:Moim zdaniem mniejsza popularność "flying V" wynika z tego, że ona jest mało kobieca w kształcie.[...]

Faktycznie, V'ka trochę wygląda jak metro-seksualny boy w biodrówkach :lol:
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: V strikes back!

Postautor: Rock-A-Billy » lutego 8, 2014, 2:13 pm

rocken pisze:
Mean Machine pisze:Jak się spojrzy na przeciętnego bluesowego gitarnika i na to co trzymie w łapach to w zasadzie podział idzie po równo - albo Fender Stratocaster albo Gibson LP. Nie tak często trzymane, ale prawie równie popularne są Telecastery (które uwielbiam, nawiasem mówiąc).

Bluesmanów lubiących, takie bardziej przy kości, też jest chyba wielu (hollow lub semi-hollow body) :lol:

RafałS pisze:Moim zdaniem mniejsza popularność "flying V" wynika z tego, że ona jest mało kobieca w kształcie.[...]

Faktycznie, V'ka trochę wygląda jak metro-seksualny boy w biodrówkach :lol:


Flying V kobieca moim zdaniem trochę jest :) , ale to kobiecość takiej chudej "szprychy" ze współczesnych wybiegów na pokazach mody :)
Awatar użytkownika
Rock-A-Billy
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1490
Rejestracja: stycznia 17, 2009, 8:51 pm

Re: V strikes back!

Postautor: rocken » lutego 8, 2014, 7:35 pm

Rock-A-Billy pisze:Flying V kobieca moim zdaniem trochę jest :) , ale to kobiecość takiej chudej "szprychy" ze współczesnych wybiegów na pokazach mody :)

Pewnie jakaś anorektyczka :lol:
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: V strikes back!

Postautor: Mean Machine » lutego 11, 2014, 10:16 am

Rock-A-Billy pisze: Uwielbiam go też w rękach Lonnie`go Macka
http://www.youtube.com/watch?v=xhX1lfWZaNw


Bardzo fajny kawałek, bardzo fajne granie.
Aczkolwiek zastanawiam się czy to jest ten V o którym wspominał Joe. Bigsby się zgadza, ale Lonnie Mack zdaje się posiadał jeden z pierwszych modeli, robionych z drzewa Corina. Czyli takich jasnych, jak ten:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

A ten na klipie to wygląda na popularną wersję barwienia mahoniu, czyli Wine Red (moją ulubioną).

Rock-A-Billy pisze:nieodżałowany Michael Burks
http://www.youtube.com/watch?v=02M_m3eJx5w


Burks gra zdaje się na wersji nieco nietypowej, tzw. Pro (takiej jak moja). Brak pickguardu i układ potenjometrów w jednej linii, do tego łączenie gryfu z korpusem jak w modelu 67. Gitara pochodzi z lat kiedy główka miała nieco zmieniony kształt, z mniejszym "szpicem". Do tego w 02:41 chyba widać top z klony płomienistego. Musi to być zacny model, być może Custom Shop.
Awatar użytkownika
Mean Machine
blueslover
blueslover
 
Posty: 472
Rejestracja: stycznia 18, 2011, 3:07 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: V strikes back!

Postautor: Rock-A-Billy » lutego 13, 2014, 5:18 pm

Grace Potter jest także fanką tego modelu gitary, a ja jestem absolutnym fanem Grace :P :P :P
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika
Rock-A-Billy
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1490
Rejestracja: stycznia 17, 2009, 8:51 pm

Re: V strikes back!

Postautor: B&B » lutego 13, 2014, 6:48 pm

W takim towarzystwie V nabiera innego wyrazu :D
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: V strikes back!

Postautor: Roj » lutego 13, 2014, 8:35 pm

B&B pisze:W takim towarzystwie V nabiera innego wyrazu :D
W rzeczy samej kolego
Awatar użytkownika
Roj
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7325
Rejestracja: sierpnia 8, 2009, 7:16 am
Lokalizacja: Rzeszów

Re: V strikes back!

Postautor: rocken » lutego 14, 2014, 8:10 am

:lol: :lol:
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: V strikes back!

Postautor: Mean Machine » lutego 14, 2014, 8:24 am

Rock-A-Billy pisze:Grace Potter jest także fanką tego modelu gitary, a ja jestem absolutnym fanem Grace :P :P :P


Patrząc na to zdjęcie nie mam wątpliwości że dołączam do grupy zagorzałych fanów Grace. Mrrrr.
Firma Gibson również postanowiła uhonorować te znakomite kształty, robiąc dla Grace specjalny model Grace Potter Signature, która to gitara jest równie śliczna jak sama Grace.
Voila:

http://www2.gibson.com/Products/Electri ... ing-V.aspx
Awatar użytkownika
Mean Machine
blueslover
blueslover
 
Posty: 472
Rejestracja: stycznia 18, 2011, 3:07 pm
Lokalizacja: Poznań


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Blues i tylko blues

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 155 gości

cron