Jakiego bluesa słuchacie?

Tu porozmawiacie o najpiękniejszej muzyce jaką jest Blues; o tradycji, teraźniejszości i przyszłości "błękitnych nutek"...

Moderator: mods

Jakiego bluesa słuchacie?

Postautor: WitekBielski » stycznia 29, 2009, 8:27 pm

Sunnyland Slim - Blues Masters vol.8.

Mistrz sam śpiewa i gra na fortepianie. Dla mnie nie znać Sunnyland Slima to jak nie znać alfabetu. Poza tym że był świetnym pianistą (Ojciec Fortepianowego Chicago Bluesa) to podobno był także bardzo miłym człekiem. Polecam!!!

Obrazek
WitekBielski
blueslover
blueslover
 
Posty: 653
Rejestracja: grudnia 17, 2005, 12:15 pm
Lokalizacja: Warszawa/Brighton

Postautor: F.H.Johnson » stycznia 29, 2009, 9:51 pm

Niestety w w/w kwestii i temacie nie mogę się wypowiedzieć bo nie znam alfabetu :wink: ale ludzie mówią ,że podobno jestem przynajmniej miły :lol:
Awatar użytkownika
F.H.Johnson
blueslover
blueslover
 
Posty: 513
Rejestracja: września 18, 2004, 11:50 pm
Lokalizacja: Wroc?aw

Postautor: RafałS » stycznia 30, 2009, 9:45 am

Nie bardzo rozumiem: mamy pisać ogólnie, jakiego bluesa słuchamy, czy konkretnie o swoim stsosunku do Sunnyland Slima?
Przypomina mi to trochę wypracowanie na temat: "Jaki jest Twój ulubiony bohater i dlaczego to właśnie Lenin?" :wink:
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: WitekBielski » stycznia 30, 2009, 9:53 am

Przepraszam za nieścisłość,

Chodzi ogólnie o to jakiego bluesa słuchacie. Jest zakładka "Muzyczne Tło Okolic Bluesa" gdzie jest wszystko od Son House'a przez jazz po Franka Zappę czy Iron Maiden. A tu jest miejsce na to co koty lubią najbardziej - bluesa :wink:

Kłaniam się
W.B
WitekBielski
blueslover
blueslover
 
Posty: 653
Rejestracja: grudnia 17, 2005, 12:15 pm
Lokalizacja: Warszawa/Brighton

Postautor: RafałS » stycznia 30, 2009, 10:22 am

Tak się domyślałem, ale co szkodzi się podroczyć. :D

Odpowiem najpierw ogólnie: ja słucham dużo soul-bluesa, bluesa podlanego funkiem i pogranicza bluesowo-jazzowego. Ostatnio raczę się taką oto płytką:

Johnnie Bassett & the Blues Insurgents - Party My Blues Away
z 1999 r.

Obrazek

Ogólnie - soul-blues bardzo pokrewny płytom B.B. Kinga z tego samego okresu (np. "Makin' Love is Good For You"). Podobny skład grupy (organy, sekcja dęta), podobne brzmienie gitary (ciepłe, miękkie z wpływami gitarzystów jazzowych), podobnie subtelnie funkująca sekcja rytmiczna. Wokal brzmiący trochę jak John "Broadway" Tucker. Gitara dość schowana jak na płytę gitarzysty, chętnie dzieli się solówkami z organami, saksofonem i trąbką. Przewaga szybkich, energetycznych numerów, dwa wolne bluesy w tym jeden z gościnnym fortepianem (fortepian z szumiącym hammondem w tle to jedna z moich ulubionych kombinacji muzycznych). Prawie same nowe piosenki napisane głównie przej ojca grupowego organisty. Polecam gorąco - znakomita rzecz: rozgrzewająca i kojąca jednocześnie, zgodnie z tytułem: "odimprezować bluesa w siną dal". :D
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: bohdan » stycznia 30, 2009, 6:48 pm

Obrazek

Albert Collins & the Icebreakers - Live '92/'93

Dość długo szukałem dla siebie bluesowego gitarzysty, który naprawdę by mi się podobał. O ile fascynacje harmonijkowe mam w głębokich latach '40, '50 i '60, to gitarowe dość nowe. Te nagrania koncertowe (zrobione tuż przed śmiercią Alberta!) są po prostu wspaniałe. O dziwo wcześniejszy Albert tak bardzo mi się nie podoba, może za mało słyszałem. Tu w każdym razie mamy Alberta z mega-składem. Jest hammond, są i fenomenalne dęciaki! Mają zakręcone brzmienia! Strasznie lubię takie dęciakowe bandy, bo to po prostu jest MOC!

Kto nie zna Alberta, niech szuka tej płyty. Można ją spokojnie kupić za <35 zł, nie trzeba jakoś specjalnie szukać.

The master of the telecaster!
bohdan
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1295
Rejestracja: maja 17, 2005, 6:38 pm

Postautor: Piotr Gwizdała » lutego 2, 2009, 11:00 pm

SCISSORMEN - Luck In A Hurry - Vizztone 2008

DUET-gitarzysta i perkusista-zakochani i zafascynowani Mississippi Hill Country Bluesem. Niesamowity odlot gitary slide!!! Brud i bebechy wyłażą na wierzch-groove taki jakbyś to co grali RL Burnside i Jr.Kimbrough podwójnie wymieszał-trans napęcany siłą slide-to tak jakbyś utwory Son House czy Charlie Pattona nagrał we wspólczesnym studio. ZGODA! Wolimy słuchać tych pierwszych-wymienionych; ...ale to co gra i jak gra znany z niezwyklej inwencji gitarzysta Ted Drozdowsky ( nota bene-dzienikarz muzyczny branzy bluesowej!)-przenosi nas jakby w dalszą podróż muzyczną-zapoczątkowaną przez Burnside i Kimbrougha. Brutalna siła wyrazu muzycznego z zawodzącym i lekkim głosem-(chwilami przypomina mi swym spokojem Skipa Jamesa)jest tu niezwykle EFEKTOWNYM i pozbawionym blichtru-przyjemnym dysonansem. 11 urozmaiconych kompozycji-i tylko dwa klasyki Son HOUSE`a - Death Letter Blues i Preachin` the Blues.
Fantastyczna-prawdziwa muzyka, ukorzeniona w pięknej tradycji górzystego Mississippi-zagrana przez muzyków zakochanych w tym klimacie-a mieszkających w...NASHVILLE!!!. Wspomagają ich klawiszowiec i cudownie grający w kilku momentach skrzypek. Koniecznie posłuchajcie-naprawde warto. Blues z szeroką wyobraźnią!

"keepin` the blues alive!"
Ostatnio zmieniony lutego 2, 2009, 11:03 pm przez Piotr Gwizdała, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Piotr Gwizdała
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2732
Rejestracja: czerwca 4, 2004, 9:57 am
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Hope » lutego 2, 2009, 11:03 pm

Ja akurat słucham bardzo dużo akustycznego tradycyjnego blues'a z delty, i sporo blues'a chicagowskiego, ale też nie pogardzę Królami, Claptonem, Roy'em Buchanan'em itd ;] Ale zawsze najważniejszy dla mnie będzie Delta Blues
Awatar użytkownika
Hope
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 90
Rejestracja: stycznia 23, 2008, 10:35 pm

Postautor: nano » lutego 3, 2009, 10:24 am

George "Buddy" Guy ostatnio na tapecie
nano
 

Postautor: Rock-A-Billy » lutego 3, 2009, 4:42 pm

A jeśli o mnie chodzi - to Watermelon Slim. Długo szukałem i znalazłem: ten wokal, ta harmonijka i ta gitara.

Obrazek
Awatar użytkownika
Rock-A-Billy
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1490
Rejestracja: stycznia 17, 2009, 8:51 pm

Postautor: nowo-narodzony » lutego 3, 2009, 9:12 pm

Trochę mogę zdziwić co poniektórych informacją - zacząłem słuchać Polskiego bluesa. Dotychczas z Polskich wykonawców ograniczałem się jedynie do klasyków. A ostatnio dorwałem parę dobrych płyt:
- Szulerzy
- Szymański
- Jaromi :D
I co?
I chcę więcej!
"Kolekcjonuje wspomnienia."
nowo-narodzony
bluesman
bluesman
 
Posty: 277
Rejestracja: kwietnia 18, 2007, 4:47 pm
Lokalizacja: Tychy - Kraków

Postautor: Krajcar » lutego 6, 2009, 4:49 pm

Kocham blues-rocka jak i korzenie... Jimi Hendrix, Eric Clapton, ZZ Top, Dżem, Breakout, Lynyrd Skynyrd... :)
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Electric Muddy » lutego 6, 2009, 5:52 pm

Krajcar pisze:Kocham blues-rocka jak i korzenie... Jimi Hendrix, Eric Clapton, ZZ Top, Dżem, Breakout, Lynyrd Skynyrd... :)

Autorowi tego tematu chodziło o to jaki utwór bluesowy (płyta bluesowa) leci u Ciebie na kompie w tym momencie, a nie jakiego bluesa lubisz :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Postautor: Krajcar » lutego 6, 2009, 8:36 pm

WitekBielski pisze:Chodzi ogólnie o to jakiego bluesa słuchacie. Jest zakładka "Muzyczne Tło Okolic Bluesa" gdzie jest wszystko od Son House'a przez jazz po Franka Zappę czy Iron Maiden. A tu jest miejsce na to co koty lubią najbardziej - bluesa :wink:


Electric Muddy, jak widać nie :wink: Pomyliłeś się z tematem "Muzyczne tło Okolic Bluesa". I radzę najpierw przeczytać temat, a potem pouczać :wink:
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: RafałS » lutego 6, 2009, 9:36 pm

Krajcar pisze:Jimi Hendrix, Eric Clapton, ZZ Top, Dżem, Breakout, Lynyrd Skynyrd... :)


Ani jeden z tych wykonawców nie jest dość bluesowy na tę zakładkę. :wink: ->

http://www.blues.com.pl/viewtopic.php?t=12006

No i Electric Muddy ma rację: ten wątek ma być bluesowym odpowiednikiem "Muzycznego Tła", choć można oczywiście rozszerzyć podanie nazwy płyty to o komentarz - tak przynajmniej zaczął Witek Bielski. :)
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: Krajcar » lutego 6, 2009, 9:48 pm

RafałS pisze:
Krajcar pisze:Jimi Hendrix, Eric Clapton, ZZ Top, Dżem, Breakout, Lynyrd Skynyrd... :)


Ani jeden z tych wykonawców nie jest dość bluesowy na tę zakładkę. :wink: ->


Nie jest dość bluesowy? :roll: A jaka muzyka lub wykonawca Twoim zdaniem pasuje do tej szufladki?
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: RafałS » lutego 6, 2009, 10:07 pm

Chodzi o bluesa bez elementów rocka. Czystego jak spirytus, a Ty w najlepszym razie o dobrych wódkach mówisz. :D
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: kanczenconga » lutego 6, 2009, 10:14 pm

Robert Pete Williams
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1731
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Postautor: Krajcar » lutego 6, 2009, 10:15 pm

Dobry trunk to podstawa :D
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: kora » lutego 6, 2009, 10:50 pm

Krajcar pisze:
RafałS pisze:
Krajcar pisze:Jimi Hendrix, Eric Clapton, ZZ Top, Dżem, Breakout, Lynyrd Skynyrd... :)


Ani jeden z tych wykonawców nie jest dość bluesowy na tę zakładkę. :wink: ->


Nie jest dość bluesowy? :roll: A jaka muzyka lub wykonawca Twoim zdaniem pasuje do tej szufladki?




Może zacznij słuchać tych,którzy inspirowali Twoich idoli :D



Clapton - Big Bill Broonzy ,Charley Patton, Blind Willie Johnson, czy Muddy Waters

Hendrix - Howlin'Wolf, Robert Johnson,Albert King

itd,itd.

Liczę,ze ich granie również przypadnie Ci do gustu :wink:

Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: ewcia » lutego 7, 2009, 1:20 am

Ja ostatnio odsłuchałam calusieńkiej zarejestrowanej muzyki Roberta Johnsona i fantastycznie się potem słucha, jak inni wykonują jego utwory.
Gorąco polecam :)

Obrazek
Awatar użytkownika
ewcia
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3381
Rejestracja: maja 9, 2008, 8:41 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Krajcar » lutego 7, 2009, 9:57 am

kora_ pisze:Może zacznij słuchać tych,którzy inspirowali Twoich idoli :D


Ok, dzięki. Spróbuję :)
Tomasz Krajcarski
gg 5506922
www.thanksjimi.cba.pl
Awatar użytkownika
Krajcar
blueslover
blueslover
 
Posty: 785
Rejestracja: stycznia 30, 2008, 1:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: radek » lutego 11, 2009, 9:53 pm

Ja ostatnio odkryłem dla siebie Roberta Lucasa.Co prawda nabyłem na razie tylko 2 płytki-i to nienajlepiej oceniane na Allmusicu,ale mnie zachwyciły.Bardzo dużo akustycznego grania.Takie lubie :D Na pewno będzie ciąg dalszy.
radek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2058
Rejestracja: października 4, 2008, 10:43 pm

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » lutego 11, 2009, 10:43 pm

radek pisze:Ja ostatnio odkryłem dla siebie Roberta Lucasa.Co prawda nabyłem na razie tylko 2 płytki-i to nienajlepiej oceniane na Allmusicu,ale mnie zachwyciły.Bardzo dużo akustycznego grania.Takie lubie :D Na pewno będzie ciąg dalszy.


Wielka szkoda że nie ma Roberta już między nami :( Sięgnij Radku także po jego twórczość z "Canned Heat", będziesz zadowolony!
Pomocą służy "Sawyer", niekwestionowany specjalista w dziedzinie "Canned Heat".
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: WitekBielski » lutego 12, 2009, 12:23 am

Obecnie słucham nowych nabytków z Memphis:

Memphis Slim & Roosevelt Sykes - Double-barreled Boogie
Otis Spann - The Best Of The Vanguard Years
Blind Willie Johnson - Dark Was The Night
Son House - The Complete Library Of Congress Sessions

Czyli moje główne miłości: Blues fortepianowy, Delta Blues i Gospel. Ouch!

Pozdrawiam!
WitekBielski
blueslover
blueslover
 
Posty: 653
Rejestracja: grudnia 17, 2005, 12:15 pm
Lokalizacja: Warszawa/Brighton

Auć!

Postautor: T.B.King » lutego 15, 2009, 11:29 pm

WitekBielski pisze:Obecnie słucham nowych nabytków z Memphis:

Memphis Slim & Roosevelt Sykes - Double-barreled Boogie
Otis Spann - The Best Of The Vanguard Years
Blind Willie Johnson - Dark Was The Night
Son House - The Complete Library Of Congress Sessions

Czyli moje główne miłości: Blues fortepianowy, Delta Blues i Gospel. Ouch!

Pozdrawiam!


On słucha tego w moim samochodzie, walšc pałkami od perkusji po desce rozdzielczej. Wokół prawego wylotu powietrza już brak pokrycia, czyli dziura.
I to jest rodzicielski blues.
Blues on!
Tomasz Bielski
"...spójrz na kota, co przylgnął do ścieku..."
Thomas Stearns Eliot, "The Waste Land"
T.B.King
bluesman
bluesman
 
Posty: 298
Rejestracja: lutego 4, 2006, 9:38 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: natalial » lutego 22, 2009, 11:40 pm

a u mnie teraz na topie Koko Taylor na płycie jest napisane "Love me like a woman", to chyba tytuł płyty bo okładki nie mam, robiłam porządek w płytach i nie wiem skąd się u mnie wzięła, płyty bardzo dobrze się słucha, jest na niej wszystko co lubię, fajny rytm, harmonijka, gitarka i wspaniały mocny wokal Koko Taylor, myślę, że to taka klasyka bluesa. Bardzo polecam
natalial
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 20
Rejestracja: grudnia 15, 2007, 3:20 pm

Postautor: Robert007Lenert » lutego 23, 2009, 10:29 pm

Ostanio znow Marvin Pontiac......czyli pewna muzzyczna mistyfikacja Johna Lurie 8)
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: WitekBielski » lutego 24, 2009, 4:02 pm

Johny Jones & Billy Boy Arnold!

Obrazek
WitekBielski
blueslover
blueslover
 
Posty: 653
Rejestracja: grudnia 17, 2005, 12:15 pm
Lokalizacja: Warszawa/Brighton

Postautor: P.Szymański » lutego 24, 2009, 5:56 pm

Paweł Szymański

Nowa płyta "Uroda zdarzeń" - www.pawelszymanski.olw.pl/dyskografia
P.Szymański
blueslover
blueslover
 
Posty: 783
Rejestracja: stycznia 18, 2005, 1:14 pm

Następna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Blues i tylko blues

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości