Kogo to wina? Czyli przypadłość z harmonijką.

Masz pytanie/prośbę do bluesmaniaków? Na pewno ktoś chętnie Ci pomoże w tym dziale.

Moderator: mods

Kogo to wina? Czyli przypadłość z harmonijką.

Postautor: Sticky » lutego 18, 2008, 10:52 am

Uszanowanko.

Zakupiłem sobie ostatnio harmonijkę BluesBand C do wymęczenia. Po prostu chcę ćwiczyć jak najwięcej i wkraczać nieznacznymi kroczkami ku coraz głębszych pokładów wiedzy. To tak. Mam ją w ręku. Dmucham kolejno, a tu mi szósty i siódmy stroik zawodzi, tzn. wydają z siebie dźwięki dopiero, gdy mocniej zadmę. Trochę podmucham, i dalej dobrze, ale po momencie znów ta sama sytuacja i nie idzie zagrać jakiejś szybkiej melodii, w której w skład wchodzi wspomniana, nieszczęsna szósta i siódemka. Niech to szlag!

Powracając do tematu zastanawiam się, czy to wina tych myszoskoczków ze sklepu muzycznego i pyrgnąć po reklamację, czy może po prostu słaba jakość produktu i grać tak jak instrument na to pozwoli? Nie przeszkadza mi to w ćwiczeniach w sumie, ale przyjemnie byłoby zagrać coś na tamtych dźwiękach, a tu taki martwy punkt. Stefa widmo, rzekłbym.

Pozdrawiam,
Ja.

PS. Wybaczcie, bo nie wiedziałem, czy dać ten temat w sprzęcie, czy w pytaniach. Jeśli umieściłem go na złym forze, bardzo prosiłbym o przesuniecie.
Wiesz, kiedyś zabłądziłem w snach,
No, bo szukałem tam ciebie.


Na szyciu bluesa, tak mijał mi dzień.
Awatar użytkownika
Sticky
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 5
Rejestracja: lutego 3, 2008, 10:07 pm
Lokalizacja: Płock

Postautor: Robert007Lenert » lutego 18, 2008, 11:02 am

Blokuja sie stroiki. Trzeba je wyregulowac. Delikatnie odgiac.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: Sticky » lutego 18, 2008, 12:01 pm

Naprowadziłby mnie, może ktoś na stronę, gdzie byłoby mniej więcej opisane jak to zrobić? Jestem amatorem i nie chcę za zakatować regulowaniem harmonijki, która przyszła niedawno... ale ryzyko jest, to jasne. Trzeba się jednak czasami poświęcić, i mam nadzieję, że harmonijka to zrozumie.
Wiesz, kiedyś zabłądziłem w snach,
No, bo szukałem tam ciebie.


Na szyciu bluesa, tak mijał mi dzień.
Awatar użytkownika
Sticky
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 5
Rejestracja: lutego 3, 2008, 10:07 pm
Lokalizacja: Płock

Postautor: Mariusz » maja 23, 2008, 7:08 pm

Z mojego skromnego doświadczenia mało można zrobić najlepiej harmonijkę zareklamować w sklepie. Albo rozkręć obudowę dokładnie oglądnij co brzęczy i podegnij doszlifuj itp, może się uda. Mnie się nigdy nie udawało. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mariusz
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 11
Rejestracja: maja 15, 2008, 9:58 am

Postautor: piotr » czerwca 22, 2008, 8:08 pm

Mariusz, Mi też sie nigdy (albo prawie nigdy) to nie udawało.
Harmonijka to taki "kapryśny" instrument. Mogłes trafić na taki egzemplarz. Nie sądzę, żeby można było reklamować harmonijkę ustną ...
Robert Ci dobrze radzi - poszukaj na forach opisów napraw itd. (jest tego sporo w sieci) i spróbuj - może sie uda! :D
Awatar użytkownika
piotr
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 71
Rejestracja: września 29, 2004, 9:19 pm
Lokalizacja: Kępno

Postautor: bohdan » czerwca 22, 2008, 8:56 pm

Kilka moich spostrzeżeń/porad:

-czasami stroiki blokują się nam z powodu złej techniki dmuchania/wsysania powietrza. Dotyczy to głównie drugiego kanału, ale mogą być wyjątki, jak np. u Ciebie

-jeżeli chcemy bawić się w dostrajanie harmonijki, lepiej robić to na takiej, która jest już naprawdę zepsuta. Trzeba mieć też trochę zacięcia technicznego - ja jeszcze nigdy nie stroiłem samemu stroików.

-bardzo dobrym pomysłem jest czyszczenie harmonijki. Pastą do zębów i szczoteczką. Trzeba rozkręcić całą harmonijkę i jeżeli jest plastikowa/metalowa to czyścić śmiało całość (drewniane korpusy oczyszczam tylko na sucho szczoteczką). Przy blaszkach stroikowych trzeba uważać - czyścić tylko wzdłuż i ostrożnie, by włosie ze szczoteczki nie dostało się pod stroik - można uszkodzić przy energicznym ruchu.

Rezultaty takiego czyszczenia są zawsze bardzo dobre bo:
a) pozbywamy się brudu, starego naskórka itp.
b) oczyszczone z blokujących je drobin, stroiki grają głośniej i nie fałszują
c) cieszymy się harmonijką jak nową :D

-warto szukać modeli w których jest możliwość wymiany stroika, ale ja nie wymieniałem w jednej harmonijce stroików więcej jak 3 razy, bo reszta części też się zużywa (obtłukuje, wygina, rysuje itd)

Mam nadzieję, że komuś to pomoże.

Pozdrawiam, Kurson
bohdan
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1295
Rejestracja: maja 17, 2005, 6:38 pm

Postautor: Wojtek Młynarczyk » czerwca 23, 2008, 8:21 am

Z mojego doświadczenia: zareklamować będzie raczej ciężko. Bo przecież gra... A czy trzeba mocniej, czy słabiej dmuchać - to już bardzo subiektywna ocena. Musisz spróbować samemu: odkręć płytki ze stroikami i obejrzyj pod światło: blaszka stroika powinna leżeć dokładnie pośrodku otworu. Jeśli leży krzywo, to pewnie tam, gdzie jest za blisko szczeliny zahacza o otwór. To jest wspomniane wyżej blokowanie się. Możesz też spróbować leciutko nacisnąć końcówkę blaszki stroika tak, aby weszła w szczelinę. Jeśli wyczujesz opór - jesteś w domu. Teraz trzeba blaszkę ustawić równo - w tym celu małymi kleszczykami złap jej przeciwległy koniec (ten tuż przy nicie) i lekko przekręć. Nigdy nie kręć za "długi" koniec, bo zamiast ją przekręcić na nicie to tylko ją pogniesz i masz posprzątane.

A tak w ogóle - to odradzam te najtańsze modele: Bluesbandy, Silverstary, itp. Naprawdę, szkoda kasy. Marinki można dostać już od 60-65 PLN, czyli różnica w cenie na poziomie jednej dobrej flaszki, a komfort grania i brzmienie - nieporównywalne. Chyba można sobie na to pozwolić. I moim zdaniem błędna jest teoria że "na początek to wystarczy". Jest raczej dokładnie odwrotnie: szczególnie na początku ważne jest czy sobie wyrobimy dobre, czy złe nawyki. A na tych tanich dziadostawach człowiek wyrabia sobie złe: przede wszystkim "siłowe" podciągi i wibrata.

Pozdrawiam

Wojtek
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Pytania i Prośby

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 190 gości