A TO POLSKA......WŁAŚNIE

Masz pytanie/prośbę do bluesmaniaków? Na pewno ktoś chętnie Ci pomoże w tym dziale.

Moderator: mods

Re: A TO POLSKA......WŁAŚNIE

Postautor: rocken » listopada 18, 2014, 11:28 am

A mogłoby być tak pięknie gdyby Chopin był murzynem. :lol:

Paweł Stomma pisze:[...]Zapewniam Was, że każda nacja europejska ma podobny problem z klaskaniem[...]

Nikt tak ładnie nie klaszcze jak Polacy w samolotach. 8)
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: A TO POLSKA......WŁAŚNIE

Postautor: WUJEK » listopada 18, 2014, 5:02 pm

Mało tu ostatnio bywam, chyba dużo tracę(???), bo temat rozwinął się... Nawet nie przypuszczałbym w jakim kierunku. A skoro jesteśmy przy klaskaniu. Od jakiegoś czasu zauważam, że kiepsko jest z gustem ludów klaskających właściwie, czyli na dwa. Ostatnio posłuchałem ulubieńców tego forum, pierwszy lepszy przykład: Hard Working Americans, skądinąd fajna kapela, na Youtubie kawałek zamieszczony rok temu "Stomp and Holler"- 47 tys. razy wyswietlony, ponoć jeden z najlepszych (???) zespołów z Wysp- Gerry Jablonski &the E.B.- "Going Down To Sherry D's"(z kwietnia 2010 r.) ponad 5 tys. Coś mało jak na gwiazdy z krain, gdzie klaskają na dwa, a trzeba pamietać, że słucha te gwiazdy cały świat, szczególnie Polska! W tym samym czasie w tychże krainach klaskających właściwie - setki milionów słucha Miley Cyrus lub podobnej szmiry. Wniosek?
Nie warto oceniać po oklaskach... Przynajmniej nie zawsze. Jestem zdania jak Paweł S., trochę dystansu
nie zaszkodzi, tym bardziej trochę szacunku dla dokonań naszych, polskich. Bo o to pierwotnie chodziło w tym temacie, o nasze rozgłośnie i stacje radiowe, które są swoistym kuriozum, niespotykanym chyba w żadnym innym kraju. Na ostatnim Jimiwayu rozmawiałem na ten temat z fachowcami radiowcami, którzy wyjaśnili mi, że mają hasło: gramy to co lubimy "autorsko ! ? ". I dlatego jest jak jest. A przykład i wzory idą z "góry", od mistrzów. I to byłoby na tyle w tym temacie. "Naszych" bluesowych, radiowych redaktorów.
Wujek
WUJEK
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 80
Rejestracja: kwietnia 2, 2012, 8:37 pm
Lokalizacja: Piła

Re: A TO POLSKA......WŁAŚNIE

Postautor: Dziadek Władek » listopada 18, 2014, 5:42 pm

rocken pisze:A mogłoby być tak pięknie gdyby Chopin był murzynem. :lol:
[...]

Jesteś pewien, że nie był?... 8) Posłuchaj jego nokturnów i preludiów... ;)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa


Re: A TO POLSKA......WŁAŚNIE

Postautor: rocken » listopada 19, 2014, 10:28 am

karambol pisze:http://magazine.rawablues.com/2014/01/27/ile-jest-wart-polski-bluesmen/

Jakiś czas temu natrafiłem na wywiad z Leszkiem Możdżerem, który na pytanie dotyczące sceny jazzowej w Polsce wypowiedział się następująco:

Co najbardziej przeszkadza w byciu pianistą jazzowym w Polsce, w nagrywaniu płyt, ich wydawaniu i sprzedawaniu, a także w graniu koncertów?
Przeszkadza to, że ludzie słabo znają się na muzyce, a krytycy, którzy piszą o muzyce wysłuchali niewystarczającej ilości płyt. Ludzie decydujący o kulturze nie potrafią odróżnić rzeczy wartościowej od bezwartościowej.[...]

Dziadek Władek pisze:
rocken pisze:A mogłoby być tak pięknie gdyby Chopin był murzynem. :lol:
[...]
Jesteś pewien, że nie był?... 8) Posłuchaj jego nokturnów i preludiów... ;)

W nokturnach jest tęsknota za Afryką, jednak w mazurkach słychać wyraźnie inspiracje pianiem polskiego koguta. (Little Red Rooster?) 8)
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: A TO POLSKA......WŁAŚNIE

Postautor: posener » listopada 19, 2014, 10:45 am

rocken pisze: Przeszkadza to, że ludzie słabo znają się na muzyce, a krytycy, którzy piszą o muzyce wysłuchali niewystarczającej ilości płyt. Ludzie decydujący o kulturze nie potrafią odróżnić rzeczy wartościowej od bezwartościowej.[...]


A w Ameryce ciągle zdarzają się przypadki bicia murzynów. I co?
Awatar użytkownika
posener
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6913
Rejestracja: listopada 17, 2008, 7:51 pm

Re: A TO POLSKA......WŁAŚNIE

Postautor: karambol » listopada 19, 2014, 10:54 am

rocken pisze:Jakiś czas temu natrafiłem na wywiad z Leszkiem Możdżerem, który na pytanie dotyczące sceny jazzowej w Polsce wypowiedział się następująco:

Co najbardziej przeszkadza w byciu pianistą jazzowym w Polsce, w nagrywaniu płyt, ich wydawaniu i sprzedawaniu, a także w graniu koncertów?
Przeszkadza to, że ludzie słabo znają się na muzyce, a krytycy, którzy piszą o muzyce wysłuchali niewystarczającej ilości płyt. Ludzie decydujący o kulturze nie potrafią odróżnić rzeczy wartościowej od bezwartościowej.[...]

Czekając na zmianę opon przeglądałem wyłożone pisma i obok tych mega nudnych czyli motoryzacyjnych było inne tylko niestety nie pamiętam tytułu. Przeczytałem tam wywiad z Tomaszem Stańko w którym to padły opinie totalnie inne niż te Możdżera zwłaszcza w odniesieniu do słuchaczy. Bardzo spodobało mi się podejście do tematu jakie Stańko prezentuje. Może jak ochłonę po Jesieni z Bluesem podjadę na warsztat i odnajdę to pismo.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: A TO POLSKA......WŁAŚNIE

Postautor: RafałS » listopada 19, 2014, 11:09 am

karambol pisze:Przeczytałem tam wywiad z Tomaszem Stańko w którym to padły opinie totalnie inne niż te Możdżera zwłaszcza w odniesieniu do słuchaczy.


Myślę, że Tomasz Stańko albo odniósł większy od Możdżera sukces komercyjny, albo ma mniejsze wymagania finansowe (może dlatego, że pamięta gorsze dla siebie czasy?) i w konsekwencji mniej narzeka. Możdżer miał trochę problemów biznesowych (między innymi ze swoim sopockim lokalem) i one chyba rzutują na jego postrzeganie rzeczywistości. Skarżył się kiedyś, że nie daje rady wyżyć z samego jazzu i musi bidulek dorabiać pisaniem i aranżowaniem na potrzeby musicali (czyżby nie znał życiorysów czołowych amerykańskich jazzmanów w rodzaju M. Breckera?). Potem była taka historia, że wyciągnął z szuflady jakiś materiał nagrany dekadę wcześniej, wydał to, a krajowi krytycy go pochwalili, że wreszcie pokazał się jako dojrzały artysta. No i wtedy mało szlag go nie trafił.
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Re: A TO POLSKA......WŁAŚNIE

Postautor: Yaniu » listopada 20, 2014, 9:49 am

Witam :-)

Ja bym się tak nie martwił kondycją rodzimej sceny bluesowej w kontekście fal radiowych. Od dawna są to dwa różne światy na styku których funkcjonuje "garstka" ludzi. Ale, że by to było źle, tak nie uważam. Jak to bywa w przyrodzie to nie masy wyznaczają kierunek lecz jednostki :-), charyzmatyczni przywódcy.
Jeśli ów gatunek muzyczny "blues" nie jest naszym rodzimym historycznie dziełem lecz jedynie zapożyczeniem, naśladownictwem, przetworzeniem uprawianym przez pasjonatów to ma to tylko, jako taki, oddźwięk wśród zainteresowanych chyba też pasjonatów. Z rozmowy wyczytuję troskę o skale zjawiska "Polski Blues". Jak się okazuje na koncerty bluesowe przychodzi trochę ludzi i nie jest to jakaś marginalna ilość co prawda nie są jakieś niebotyczne rzesze ale jest dla kogo grać. I co najważniejsze ci ludzie słuchają, dosłownie.

Ja to widzę tak "...co siejesz to zbierasz..." .

P.S.
Kwestie marketingowe pominąłem celowo :-).
Ratując świat "...próbowaliśmy już wszystkiego, oprócz miłości..."
Awatar użytkownika
Yaniu
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 847
Rejestracja: lipca 25, 2012, 12:22 pm
Lokalizacja: Łomża

Poprzednia

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Pytania i Prośby

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości