Pomoc - praca magisterska o bluesie

Masz pytanie/prośbę do bluesmaniaków? Na pewno ktoś chętnie Ci pomoże w tym dziale.

Moderator: mods

Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Patrycjaa88 » października 28, 2013, 11:50 am

Witam!
Na wstępie zaznaczę, że jestem nowa na forum :) Przejrzałam różne wątki i postanowiłam wrzucić swoją prośbę. Jestem w trakcie pisania pracy mgr o bluesie (Blues jako źródło muzyki popularnej) i szukam różnych materiałów (tu jest naprawdę bogato, co mnie bardzo cieszy:)). Może ktoś posiada (najlepiej elektroniczne, ale nie tylko) jakieś materiały, które mogłyby mi pomóc? Szukam też "The Blues" M. Scorsese (widziałam jedną część, a przydałoby się zobaczyć wszystkie. Wiem, że było w tv, ale niestety za późno się dowiedziałam..).
Będę bardzo, bardzo dźwięczna.
Mój mail: patrycja.bono@gmail.com
:)
Patrycjaa88
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 7
Rejestracja: października 15, 2013, 6:15 pm
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: rocken » października 28, 2013, 12:38 pm

Patrycjaa88 pisze:[...]Jestem w trakcie pisania pracy mgr o bluesie (Blues jako źródło muzyki popularnej)[...]

Witaj na forum!

Jeśli można spytać, w Twoim opracowaniu tego tematu, jaki będzie i czego dotyczył tzw. "pierwiastek naukowy”, który musi zawierać praca magisterska?
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: TITO » października 28, 2013, 4:31 pm

rocken pisze:
Patrycjaa88 pisze:[...]Jestem w trakcie pisania pracy mgr o bluesie (Blues jako źródło muzyki popularnej)[...]

Witaj na forum!

Jeśli można spytać, w Twoim opracowaniu tego tematu, jaki będzie i czego dotyczył tzw. "pierwiastek naukowy”, który musi zawierać praca magisterska?


Nie musi zawierać go każda praca! Tak było dawno, dawno, temu!
Nie ma nic piękniejszego niż gitara...
chyba, że dwie!
Awatar użytkownika
TITO
blueslover
blueslover
 
Posty: 781
Rejestracja: stycznia 26, 2011, 12:51 pm
Lokalizacja: White Plums Town

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Dziadek Władek » października 28, 2013, 5:58 pm

TITO pisze:
rocken pisze:[...] jaki będzie i czego dotyczył tzw. "pierwiastek naukowy”, który musi zawierać praca magisterska?


Nie musi zawierać go każda praca! Tak było dawno, dawno, temu!

Nie każda. Tylko magisterska (oczywiście doktorska i habilitacyjna tym bardziej).
Nie podjąłbym się promowania pracy magisterskiej bez owego "naukowego pierwiastka".
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Patrycjaa88 » października 29, 2013, 8:24 pm

Studiuję, a właściwie kończę studiować dziennikarstwo muzyczne. Kierunek z natury dość przyjemny i ciekawy. Nie wiem jednak na czym mógłby polegać "pierwiastek naukowy" w mojej pracy, ponieważ sam wyraz "pierwiastek" kojarzy mi się z chemią, a to już nie jest ani przyjemne, ani (w mojej skromnej ocenie) ciekawe ;)
Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że sięganie do historii, która sama w sobie jest nauką, a także jej opowiadanie w kontekście muzyki jako nierozerwalnej części ludzkiej egzystencji (wiem - patetyczne), jest w jakimś stopniu "naukowe".

W swojej pracy chcę pokazać co blues tak naprawdę znaczył, kiedy się rodził, i ile z niego zostało w dzisiejszych czasach. Jacy są ludzie, którzy go słuchają. Dla mnie to coś więcej, niż tylko muzyka.
Patrycjaa88
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 7
Rejestracja: października 15, 2013, 6:15 pm
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Dziadek Władek » października 29, 2013, 11:39 pm

Patrycjaa88 pisze:[...] Nie wiem jednak na czym mógłby polegać "pierwiastek naukowy" w mojej pracy, [...]

W tym przypadku mogłoby to być wykazanie się samodzielnością i krytycyzmem w doborze metody badawczej i projektowaniu (organizowaniu) samych badań.

Pojęcie "pierwiastka" w tym kontekście odpowiada mniej więcej pojęciu "ziarna". Mówi się np. o pierwiastku naukowym, męskim i żeńskim (in i jang), ziarnie prawdy itp.
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: TITO » października 30, 2013, 5:47 am

Dziadek Władek pisze:
Patrycjaa88 pisze:[...] Nie wiem jednak na czym mógłby polegać "pierwiastek naukowy" w mojej pracy, [...]

W tym przypadku mogłoby to być wykazanie się samodzielnością i krytycyzmem w doborze metody badawczej i projektowaniu (organizowaniu) samych badań.

Pojęcie "pierwiastka" w tym kontekście odpowiada mniej więcej pojęciu "ziarna". Mówi się np. o pierwiastku naukowym, męskim i żeńskim (in i jang), ziarnie prawdy itp.


Tytuł mojej pracy magisterskiej na szanowanej polskiej uczelni, pod okiem jeszcze bardziej szanowanego profesora brzmiał: "Prawda na ekranie. Metody pracy Milosa Formana". Nikt nawet nie wspomniał o pierwiastku naukowym czy też badawczym, bo naukowa to była cała praca poprzez samo dokonanie analizy dzieł. Tak mi się przynajmniej wydaje. Tym bardziej można tego dokonać analizując twórczość Prince'a lub Lenny Kravitza wskazując jaki wpływ na nią miał blues! Czyż nie?
Nie ma nic piękniejszego niż gitara...
chyba, że dwie!
Awatar użytkownika
TITO
blueslover
blueslover
 
Posty: 781
Rejestracja: stycznia 26, 2011, 12:51 pm
Lokalizacja: White Plums Town

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: B&B » października 30, 2013, 7:27 am

Dlaczego akurat Prince'a?
Miejmy nadzieję, że Patrycja nie przypadkiem wybrała i czuje bluesa 8)
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: kora » października 30, 2013, 8:22 am

__________________________


Cześć Patrycjaa88 .

Na forum sporo znajdziesz informacji, tylko trzeba szukać :lol:

Polecam Ci działy
- Na jeden temat...
- Blues i tylko blues
- Muzykowanie

Czasami zdarza nam się pofilozofować :lol: ale czy to ma wartość naukową, sama musisz osądzić :twisted:

Zajrzyj w poniższe linki, może coś ci się przyda lub na coś ciekawego cię naprowadzą.

http://blues.com.pl/viewtopic.php?t=11434

viewtopic.php?f=56&t=18142
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Patrycjaa88 » października 30, 2013, 10:21 am

Dziękuję :) Kochani jesteście :)
Skoro pojawił się wątek Prince'a, to myślę, że nawet jego niedawne pojawienie się na płycie Power of Soul: Tribute to Jimi Hendrix, na której wykonał Purple House, może świadczyć o jego powiązaniach z tym gatunkiem. Poszukam dowodów na to, że jest jednym z tych artystów, którzy swoją pozycję zawdzięczają właśnie ewolucji, jaką przeszedł blues. W skrócie (bo mam teraz niewiele czasu) powiedziałabym, że takie gatunki, jak funk czy soul, są pochodną bluesa, łączy je też ten specyficzny rodzaj ekspresji... tak sądzę.
Patrycjaa88
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 7
Rejestracja: października 15, 2013, 6:15 pm
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: posener » października 30, 2013, 10:45 am

Patrycjaa88 pisze:W swojej pracy chcę pokazać co blues tak naprawdę znaczył, kiedy się rodził, i ile z niego zostało w dzisiejszych czasach. Jacy są ludzie, którzy go słuchają. Dla mnie to coś więcej, niż tylko muzyka.


Tutaj są tematy na conajmniej kilka prac, w tym jedną ciekawą socjologiczną :D
Awatar użytkownika
posener
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6913
Rejestracja: listopada 17, 2008, 7:51 pm

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Electric Muddy » października 30, 2013, 11:08 am

Patrycjaa88 pisze:Purple House

Teraz dopiero zauważyłem, to bardzo ciekawe połączenie dwóch moich ulubionych tytułów Hendrixa (faktycznie tak jest na płycie). Tej płyty nie słyszałem, ale Purple Haze bluesem raczej nie jest, natomiast Red House jak najbardziej. Co do samego Hendrixa to też nie wiem czy należy go traktować jako artystę bluesowego czy może bardziej jako artystę na którego blues miał duży wpływ, a że miał to może świadczyć między innymi płyta Hendrixa pt. "blues" gdzie są zarówno jego bluesy jak i przeróbki standardów.
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: rocken » października 30, 2013, 11:39 am

[...]Jimi Hendrix wielokrotnie podkreślał ile zawdzięcza grze Sumlina. Hubert był jednym z pierwszych gitarzystów, którzy w latach 50-tych eksperymentował z dystorsją dźwięku. „Jimi przyszedł kiedyś na nasz koncert w Liverpoolu – wspomina Sumlin - jeszcze zanim stał się taki sławny. Był po dwudziestce, ale wyglądał na 16, 17 lat. Wolfowi nie spodobały się jego kolczyki i bandana. „A to co za jeden? Pieprzony dziwoląg. Nie będę gadać ze skurczybykiem” – odgrażał się. Hendrix zapytał, czy mógłby zagrać na jego gitarze. I wiecie co? Zagrał jak sam szatan. Wolf wybałuszył oczy i zawołał “Biorę cię chłopie!”. A Hendrix na to: “Nie, dziękuję, panie Wolf. Ale podziwiam pana i bluesa. Gracie na sto procent”. Słyszałem go potem i zakochałem się w jego muzyce”.[...]"

źródło:
http://www.radioderf.info/index.php?main=16&id=339

Myślę, że na samym Hendrixie można by oprzeć pracę magisterską dotyczącą wpływu bluesa na rozwój muzyki popularnej. Gdyby żył pewnie wielokrotnie powracałby do bluesa w strukturze formalnej, bo w jego muzyce i tak bluesa słychać.
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Sław » października 30, 2013, 1:17 pm

Cześć,
jeśli temat ma tak brzmieć: Blues jako źródło muzyki popularnej,
to promotor powinien się do niego przyczepić, bo blues jest i zawsze był muzyką popularną, więc wychodzi trochę masło maślane. Trzeba by to inaczej ująć bądź doprecyzować. Ale z drugiej strony jak widziałem, jakie ludzie piszą licencjaty, to może i to przejdzie.
Pzdr Sław
https://www.facebook.com/feelintheblues1
R.L. Burnside - "The blues ain’t nothin’ but dance music".
Sław
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2606
Rejestracja: stycznia 13, 2005, 9:53 pm

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: rocken » października 30, 2013, 1:32 pm

Sław pisze:Cześć,
jeśli temat ma tak brzmieć: Blues jako źródło muzyki popularnej,
to promotor powinien się do niego przyczepić, bo blues jest i zawsze był muzyką popularną, więc wychodzi trochę masło maślane. Trzeba by to inaczej ująć bądź doprecyzować. Ale z drugiej strony jak widziałem, jakie ludzie piszą licencjaty, to może i to przejdzie.
Pzdr Sław

Cześć :)
A jak nie do końca się z Tobą zgadzam 8) Blues w swoich początkach i formie, klasyfikuje, jako muzyka ludowa. Z wyraźną funkcją rozrywkową która potem ewaluowała do szeroko pojętej muzyki rozrywkowej. Jednak blues, moim zdaniem (całe szczęście) nie jest i nigdy nie był muzyką popularną (pop-music).
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Electric Muddy » października 30, 2013, 2:05 pm

Blues narodził się najprawdopodobniej w XIX i była to muzyka czarnoskórych niewolników, tak więc w takiej formie bardzo ciężko postrzegać bluesa jako muzykę popularną. Poza tym blues jak wcześniej wspomniałem narodził się w XIX wieku, a pojęcie muzyki popularnej powstało w latach 50-tych (źródło wikipedia).
Oczywiście to nie wyklucza tego, że z czasem i ten blues mógł stać się i być muzyką popularną, jednak w dzisiejszych czasach ciężko blues traktować jako muzykę popularną (oczywiście w zależności od tego jak kto rozumie pojęcie muzyki popularnej)
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Patrycjaa88 » października 30, 2013, 2:21 pm

Posener - pewnie dlatego nie mogę się pozbierać i zacząć sensownie pisać, za dużo bym chciała, a za mało wiem.. :)

Electric Muddy - Dobre pytanie postawiłeś! Przy okazji utwór, o którym pisałam, jest tu: http://grooveshark.com/#!/search?q=prince+purple+house - ja tam wyraźnie słyszę w nim bluesa ;) może wynika to z tego, że pisałeś o Puprple Haze (na tej płycie jest wykonuje to Robert Randolph and The Family Band).

Sław - promotor zaproponował by temat tak brzmiał, więc trudno mi się spierać :) Jak znam życie (i pamiętam również muzyczny licencjat), może się delikatnie zmienić, ale to będzie raczej kosmetyka. Skłaniam się ku opinii rockena i Electric Muddy'ego. Jak to ponoć sam Mayall przyznał - "Kiedy mówimy o bluesie, mówimy o czarnym bluesie. To jest prawdziwy blues." ;)

Aha, wybaczcie mi taki sposób pisania postu, ja po prostu nie umiem cytować... i zganiam to na kolor włosów. Proszę o wyrozumiałość :)
Patrycjaa88
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 7
Rejestracja: października 15, 2013, 6:15 pm
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Sław » października 30, 2013, 2:21 pm

No więc już po waszych postach widać, że jest problem, a porządną pracę magisterską powinno się zacząć od definicji pojęć. Zakładając, że Wikipedia to jest miarodajne źródło (a raczej nie jest, btw, 3/4 hasła blues w polskiej wersji sam kiedyś popełniłem, stąd nacisk na T-Bone'a :mrgreen: ) i trzymając się choćby argumentów Muddy'ego temat pracy trzeba by chyba przeformułować: Wpływ XIX-wiecznej muzyki ludowej Afroamerykanów na muzykę rozrywkową drugiej połowy XX wieku. Powodzenia.

A co powiecie choćby na takie zdanie z anglojęzycznej wikipedii:

In the 1920s, the blues became a major element of African American and American popular music...

IMO ludowość bluesa jest mocno dyskusyjna, należy raczej do życzeniowej mitologii fanów bluesa, a na muzykę popularną formy ludowe miały mniejszy wpływ niż byśmy chcieli.
https://www.facebook.com/feelintheblues1
R.L. Burnside - "The blues ain’t nothin’ but dance music".
Sław
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2606
Rejestracja: stycznia 13, 2005, 9:53 pm

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: rocken » października 30, 2013, 2:48 pm

Sław pisze:[...]powinno się zacząć od definicji pojęć.[...]

Racja, dlatego napisałem jak ja sam traktuje te pojęcia i moją gradację.

Sław pisze:[...]IMO ludowość bluesa jest mocno dyskusyjna, należy raczej do życzeniowej mitologii fanów bluesa, a na muzykę popularną formy ludowe miały mniejszy wpływ niż byśmy chcieli.[...]

Co do pierwszej części mógłbyś bardziej rozwinąć swoją myśl?
Natomiast z drugą częścią wypowiedzi w dużej mierze się zgadzam, bo można wymienić o wiele więcej innych czynników, które miały wpływ.
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Electric Muddy » października 30, 2013, 2:50 pm

Dobra już nie sprzeczając się o to kiedy to pojęcie muzyki popularnej powstało, powiem jak ja rozumiem to pojęcie: jest to muzyka rozrywkowo komercyjna, czyli muzyka skierowana do szerszej masy odbiorców. Natomiast co do samego bluesa to kiedyś czytałem (niestety nie pamiętam gdzie), że w pierwszych latach XX wieku blues w akustycznej formie był muzyką niszową i przegrywał z Jazzem. Czyli nawet jeśli w wikipedii angielskiej tak jest napisane (i jest to prawda), to jeszcze wcale nie oznacza, że blues był zawsze muzyką popularną.
Poza tym chyba nigdzie nie jest powiedziane, że w XIX wieku afroamerykańska muzyka ludowa nie przybrała jeszcze formy 12 taktowego bluesa.

Patrycjaa88 pisze:Electric Muddy - Dobre pytanie postawiłeś! Przy okazji utwór, o którym pisałam, jest tu: http://grooveshark.com/#!/search?q=prince+purple+house - ja tam wyraźnie słyszę w nim bluesa ;)

Faktycznie zaczyna się jak Red House, a nie jak Purple Haze, tylko trzeba też pamiętać, że bluesmani negatywnie byli nastawieni do różnych efektów gitarowych :wink:
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Sław » października 30, 2013, 3:41 pm

Ok. Przepraszam, ale zbyt wiele wątków musiałbym poruszyć, by objaśnić dokładnie mój punkt widzenia. Przypomnę tylko to, co R. L. mówi w mojej sygnaturce: nadrzędną funkcją czarnego bluesa było traktowanie go jako muzyki do tańca, czyli inaczej rozrywkowej.

Ja raczej widzę termin muzyka popularna szeroko, jako jeden z trójcy: muzyka poważna, ludowa i popularna.
Wy skłaniacie się do równania muzyka popularna=muzyka pop w dzisiejszym rozumieniu jako kategorii muzycznej. Ok. Można to tak uściślić, ale czy wtedy nie musimy wyrzucić także rocka, a wtedy temat pracy okaże się wcale nie tak oczywisty?
Z ciekawości zapytam: co autorka tematu ma do tej pory przerobione w tej materii?
Pozdrawiam
https://www.facebook.com/feelintheblues1
R.L. Burnside - "The blues ain’t nothin’ but dance music".
Sław
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2606
Rejestracja: stycznia 13, 2005, 9:53 pm

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: rocken » października 30, 2013, 4:02 pm

Sław pisze:Ok. Przepraszam, ale zbyt wiele wątków musiałbym poruszyć, by objaśnić dokładnie mój punkt widzenia. Przypomnę tylko to, co R. L. mówi w mojej sygnaturce: nadrzędną funkcją czarnego bluesa było traktowanie go jako muzyki do tańca, czyli inaczej rozrywkowej.

Nigdzie nie napisałem, że blues nie jest muzyką rozrywkową. Ta "funkcja" jest z założenia wpisana w ten gatunek. Więc tu się w pełni zgadzam, że bluesa to muzyka rozrywkowa.

Myślę, że w swoim definiowaniu tak jak napisałeś bardziej rozgraniczam definicję muzyki rozrywkowej od muzyki popularnej. Po prostu nie każda muzyka rozrywkowa jest i musi być muzyką popularną.
Dla zobrazowania tego o co mi chodzi powiedziałbym, że początków muzyki popularnej upatruje gdzieś w narodzinach radia. A potem wiadomo, wiele, bardzo wiele różnych czynników, o których chyba nie ma sensu tu pisać, a które składają się na muzykę współcześnie określaną, jako popularna.

Co do samego bluesa bez większego wnikania, myślę, że jest to jednak muzyka ludowa (folk) skoro Lomax z kaseciakiem musiał jeździć po wsiach i więzieniach, aby tego posłuchać i nagrać (bo chyba nie rozpatrujemy blues'a od działalności J.B. :)). A pracę jego zgromadzono w "American Folklife Center" Biblioteki Kongresu.
Ostatnio zmieniony października 30, 2013, 4:27 pm przez rocken, łącznie zmieniany 1 raz
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: RafałS » października 30, 2013, 4:26 pm

A ja się zgadzam ze Sławkiem. W czasach największych sukcesów komercyjnych Muddy Watersa blues był muzyką popularną. A muzyką rozrywkową (tu się chyba wszyscy zgadzamy) pozostał do dziś. Natomiast muzyką ludową był tak dawno, że aż nieprawda. Rocken, ile masz w swojej kolekcji płytowej nagrań dokonanych przez Lomaxa i jak się to ma procentowo do nagrań bluesowych zrobionych przez zawodowców? ;)

A co do samej pracy: część socjologiczną zdecydowanie odłożyłbym na bok (ludzie słuchający bluesa są bardzo różni i nie szedłbym w tę stronę z badaniami) i skupiłbym się na wpływie bluesa na współczesną (to słowo rozwiązuje moim zdaniem problem tytułu zasygnalizowany przez Sławka) muzykę popularną. Współczesną, czyli dla mnie od początku lat 60-tych do dziś, choć to kolejna kwestia dyskusyjna. ;) Tak z grubsza, to uważam, że muzyka współczesna zaczyna się od Beatlesów i Stonesów. :D
Ostatnio zmieniony października 30, 2013, 4:40 pm przez RafałS, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: rocken » października 30, 2013, 4:37 pm

RafałS pisze:W czasach największych sukcesów komercyjnych Muddy Watersa blues był muzyką popularną.

To nie podlega żadnej wątpliwości. Wszystko rozbija się od jakiego etapu zaczynamy rozpatrywać. Ja przyjąłem założenie, że od postaci pierwotnej a jako kolejny wątek ewolucję i wpływy z innych gatunków, które też łatwo wykazać na przestrzeni tych ponad 100lat. Strach pomyśleć od kogo będą bluesa rozpatrywać w pracach magisterskich za 50lat :)

RafałS pisze:Rocken, ile masz w swojej kolekcji płytowej nagrań dokonanych przez Lomaxa i jak się to ma procentowo do nagrań bluesowych zrobionych przez zawodowców? ;)

Nie widzę związku z tematem i jaki to może mieć wpływ na to jak definiuje pewne zagadnienia w muzyce 8) Ale kilka mam, choć faktycznie udział procentowy bardzo niewielki ;)
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: TITO » października 30, 2013, 5:52 pm

rocken pisze:
Sław pisze:Cześć,
jeśli temat ma tak brzmieć: Blues jako źródło muzyki popularnej,
to promotor powinien się do niego przyczepić, bo blues jest i zawsze był muzyką popularną, więc wychodzi trochę masło maślane. Trzeba by to inaczej ująć bądź doprecyzować. Ale z drugiej strony jak widziałem, jakie ludzie piszą licencjaty, to może i to przejdzie.
Pzdr Sław

Cześć :)
A jak nie do końca się z Tobą zgadzam 8) Blues w swoich początkach i formie, klasyfikuje, jako muzyka ludowa. Z wyraźną funkcją rozrywkową która potem ewaluowała do szeroko pojętej muzyki rozrywkowej. Jednak blues, moim zdaniem (całe szczęście) nie jest i nigdy nie był muzyką popularną (pop-music).


Osobiście przez muzykę popularną rozumiem Pop! Coś co w większości nadają komercyjne stacje radiowe. Metallicy, która sprzedaje miliony płyt (a tym samym jest popularna) czy wspomnianego Hendrixa do artystów pop-kultury nie zaliczyłbym raczej!
Dodać w temacie pracy słowo "współczesnej" jest dobrym rozwiązaniem.

p.s.
Muzyka Mozarta w jego epoce też służyła ludziom do zabawy (a w jego przypadku szczególnie), ale jakoś dziś nikt nie odważy się Geniusza nazwać twórcą muzyki popularnej!
Nie ma nic piękniejszego niż gitara...
chyba, że dwie!
Awatar użytkownika
TITO
blueslover
blueslover
 
Posty: 781
Rejestracja: stycznia 26, 2011, 12:51 pm
Lokalizacja: White Plums Town

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Electric Muddy » października 30, 2013, 7:06 pm

Co do muzyki popularnej to mi się wydaje, że każda nazwa definicji ma swoją genezę. Słowo popularny inaczej oznacza modny, coś na co jest duży popyt, tak więc ja bym to tak rozpatrywał muzyka popularna czyli muzyak modna. Gatunek muzyczny pop, którego nazwa owszem wywodzi się od słowa popularny wcale nie jest równoznaczny z pojęciem muzyki popularnej (pomimo, że nie wyklucza to tego, że gatunek pop może być muzyką popularną w danym okresie).
Co do samej Metallici to mogę zupełnie obiektywnie stwierdzić, że na początku lat 90-tych kiedy to ja miałem 8-9 lat i nie miałem wyrobionego gustu muzycznego, zespół Metallica na pewno można było zaliczyć do artystów kultury masowej - dużo jej było na MTV, VIVIE (wtedy jeszcze nie było podziałów na MTV rock itp.) często były, artykuły i plakaty w Bravach i Popcornach :)
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Patrycjaa88 » października 30, 2013, 8:42 pm

Wzięłam pod uwagę te sugestie i myślę, że promotor zgodzi się na dodanie tego wyrazu. Z kolei zamienienie wyrazu "popularna" na "współczesna" też nie byłoby dobre ;) wychodzi na to, że dość okrojoną mamy terminologię w tej tematyce... ale dziękuję za te uwagi. Wszelkie spostrzeżenia są dla mnie bardzo cenne (pokazują też jak różna jest ta bluesowa familia ;))
Patrycjaa88
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 7
Rejestracja: października 15, 2013, 6:15 pm
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Andrzej Jerzyk`e » października 31, 2013, 3:06 pm

Polecam gorąco książkę autorstwa red. Marka Jakubowskiego "Szkice z Kultury Bluesa". Można ją chyba jeszcze dostać w Domu Kultury w Białymstoku!
Awatar użytkownika
Andrzej Jerzyk`e
Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
 
Posty: 25314
Rejestracja: kwietnia 16, 2004, 8:54 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Pomoc - praca magisterska o bluesie

Postautor: Patrycjaa88 » października 31, 2013, 9:36 pm

Jestem w trakcie jej zamawiania, dziękuję! :)
Patrycjaa88
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 7
Rejestracja: października 15, 2013, 6:15 pm
Lokalizacja: Trzebnica


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Pytania i Prośby

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości

cron