Rhythm and blues

Masz pytanie/prośbę do bluesmaniaków? Na pewno ktoś chętnie Ci pomoże w tym dziale.

Moderator: mods

Rhythm and blues

Postautor: xenex » lutego 16, 2010, 4:03 pm

Jako, że nie dawno zainteresowałem się twórczością Ray'a Charles'a, a jego muzyka przypadła mi do gustu chciałbym poszerzyć swoje horyzonty jeśli chodzi o Rhythm and bluesa.
Tak więc liczę na jakąś pomoc z Waszej strony, propozycje artystów, albumów.
Chodzi mi głownie o rzeczy klasyczne i cenione, okres pomiędzy latami 40, a 70.
Mile widziane rzeczy zaliczane do rocka, ale bardzo mocno związane z R&B'em, może jakieś klasyczne albumy Rock and roll'a, ale to jako dodatek. Głównie chodzi mi o prawdziwego R&B'a.

Pozdrawiam.
xenex
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 15
Rejestracja: sierpnia 31, 2009, 12:26 pm

Postautor: Cold Lady » lutego 16, 2010, 5:29 pm

Sam Cooke, Bo Didley, Sam & Dave, Booker T. & the M.G.'s
Awatar użytkownika
Cold Lady
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1642
Rejestracja: września 8, 2009, 12:30 am

Postautor: Zdzisław Pająk » lutego 16, 2010, 8:25 pm

Dodam jeszcze Wilsona Picketta i Otisa Reddinga a także wczesne płyty Ike'a Turnera z Tiną oraz Sly & Family Stone
Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2543
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: xenex » lutego 19, 2010, 11:00 pm

Dziękuje za wypowiedzi!
Na razie zaopatrzyłem się w dwie płyty Cooke'a i jedną Pickett'a. Tak na pierwsze wrażenie twórczość obu muzyków jak najbardziej przypadła mi do gustu.
xenex
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 15
Rejestracja: sierpnia 31, 2009, 12:26 pm

Postautor: Cold Lady » lutego 22, 2010, 2:55 pm

Według mnie warto abyś się zapoznał również z Otisem Reddingiem, chociaż częściej jego muzyka określana jest jako soul lub deep soul ( ale w zasadzie to nie jest istotne). Ten pan miał fenomenalny głos, to jest jeden z moich ulubionych wokalistów :)

I jeszcze dodam, że Otis był i wciąż jest ogromną inspiracją dla wielu białych wokalistów blues-rockowych.
Awatar użytkownika
Cold Lady
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1642
Rejestracja: września 8, 2009, 12:30 am

Postautor: Guzik » lutego 22, 2010, 4:04 pm

Nie jestem zwolennikiem składanek, ale często trafiają sie perełki :)

został wydany rewelacyjny 8 płytowy box
Atlantic Rhythm & Blues 1947-1974

http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=am ... fqxqq5ldfe

Obrazek

Całość ułożona jest chronologiczno-klimatycznie ;) Szczegóły znajdziesz w internecie. Publikacja łatwo dostępna jako torrent, powinna być też na blogach :D

Polecam bo to prawdziwa kopalnia nazwisk, odcieni, rytmów...wspaniała wyprawa :!: Soul, R&B, Rock and roll, zresztą nie ma po co dzielić na gatunki, wycieczka od klubów Nowego Orleanu, przez wielkie roztańczone sale koncertowe, po "czarne" getta lat 70-tych. Naprawdę polecam :!: :D

Dodatkowo, szukaj koncertowych nagrań różnych wykonawców, którzy tam są jak i całej reszty. Nie jest to jakieś super kompleksowe wydanie wyczerpujące temat ( pewnie dlatego ze sygnowane określoną wytwórnią ) i nawet ja mimo, że początkujący to widzę ze paru nazwisk brakuje :) ale i tak ta składanka to skarb :!:
Awatar użytkownika
Guzik
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1124
Rejestracja: kwietnia 9, 2007, 12:25 pm
Lokalizacja: Wroc?aw

Postautor: Hope » lutego 24, 2010, 9:37 am

Guitar Slim - Ray Charles nagrywał z nim jako młody chłopak
Awatar użytkownika
Hope
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 90
Rejestracja: stycznia 23, 2008, 10:35 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Pytania i Prośby

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 199 gości