Problem z wypracowaniem.

Masz pytanie/prośbę do bluesmaniaków? Na pewno ktoś chętnie Ci pomoże w tym dziale.

Moderator: mods

Problem z wypracowaniem.

Postautor: Dodek » listopada 12, 2008, 3:32 pm

Witam serdecznie.
Otóź mam pewien problem. A mianowicie mam napisać wypracowanie o bluesie, a w czasie gdy klasa to robiła ja byłem chory. Z niektórymi pytaniami sobie poradziłem, lecz zostało mi jedno:
Jakich form/struktur używa się w bluesie?
Nie chodzi mi tu o jakiś rozwinięty akapit, poprostu jakieś 4-5 struktur/form i jakieś króciutkie objaśnienia, ja już to w słowa ubiorę.
Byłbym wdzięczy gdybyscie mi pomogli, od tego zależy moja ocena na trymestr.
Pozdrawiam i Dziękuję
Dodek
Dodek
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 3
Rejestracja: listopada 11, 2008, 4:33 pm

Postautor: RockOnCellBlock » listopada 12, 2008, 4:33 pm

Oh, jakby tak u nas bluesa w szkole 'uczyli' ...
No cóż- nie pomogę Ci, teoria, a raczej tego typu teoria, jest mi obca.
Nina Sawicka.
Last fm
Awatar użytkownika
RockOnCellBlock
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5002
Rejestracja: lipca 27, 2008, 1:01 pm
Lokalizacja: Opole/Kraków

Postautor: Dodek » listopada 12, 2008, 9:38 pm

Hmm, no nic jakby ktoś wiedział coś to byłbym naprawdę wdzięczny gdyby to tu umieścił.
I mam jeszcze jedno pytanie czy mógły ktoś podać kilka nazwisk najbardziej znanych muzyków bluesowych z całej historii bluesa?

P.S. Bardzo przepraszam za takie pytania, ale ja nie mam zielonego pojęcia o bluesie, chcę tylko dostać dobrą ocene z eseju :)
Tak na marginesie to posłuchałem kilku fajnych piosenek i całkiem mi się sodobał ten typ muzyki :) Może się wciągne, kto wie :).
Pozdrawiam
Dodek
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 3
Rejestracja: listopada 11, 2008, 4:33 pm

Postautor: Krzyś fishbone Grajczak » listopada 12, 2008, 10:22 pm

Forma

Klasyczny blues jest najczęściej formą 12-taktową (czasami spotyka się też budowę 16-taktową, rzadko 8-, 10- i 20-taktową). Zasadniczo opiera się na trzech podstawowych akordach systemu harmonicznego dur-moll: tonice, subdominancie i dominancie, lecz otwarty jest na nieograniczone możliwości interpretacyjne i improwizacyjne. Zbliżony w swej melodyce do potocznego języka angielskiego daje też olbrzymie możliwości w improwizowaniu tekstów śpiewanych przez artystę. Melodyczna skala bluesa charakteryzuje się w zapisie obniżonymi o pół tonu III, V, VII stopniem skali majorowej tworząc tzw. blue notes. W rzeczywistości bluesman używał blue notes, gdzie chciał. Wykonywany był zwykle na gitarze, pianinie, harmonijce lub nawet śpiewany a cappella.

http://www.trampledcole.pl


We all have idols. Play like anyone you care about... but try to be yourself while you're doing so.
B.B.King
Awatar użytkownika
Krzyś fishbone Grajczak
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1044
Rejestracja: maja 5, 2007, 3:50 am
Lokalizacja: Idzikowice/Namysłów

Postautor: Krzyś fishbone Grajczak » listopada 12, 2008, 10:26 pm

Nazwiska:
Muddy Waters, B. B. King, Albert King, Junior Wells, Stevie Ray Vaughan, Albert Collins, Eric Clapton i wielu wielu innych...


zobacz sobie jeszcze tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Blues

pozdr

http://www.trampledcole.pl


We all have idols. Play like anyone you care about... but try to be yourself while you're doing so.
B.B.King
Awatar użytkownika
Krzyś fishbone Grajczak
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1044
Rejestracja: maja 5, 2007, 3:50 am
Lokalizacja: Idzikowice/Namysłów

Postautor: Darek Grodziński » listopada 13, 2008, 9:40 am

w rzeczy samej...
Darek Grodziński
 

Postautor: kora » listopada 13, 2008, 10:11 am

Dodku, fishbone podał Ci bardzo ważną informację odnośnie tego, czym różni się blues od innych rodzajów muzycznych tzn - blue note. Ja na tym bym się skupiła.

Fishbone,podał również kilka wielkich nazwisk,ja jednak skupiłabym się na protoplastach bluesa, dopiero w rozwinięciu owego eseju dodałabym je,jako te,które wyewaluowały na przestrzeni lat.

Tych,którzy tworzyli bluesa znajdziesz dokładnie pod linkiem,który fishbone Ci podał - jest tam cały wykaz / trzeba się tylko trochę naklikać /


Ja na Twoim miejscu skupiłabym się na kilku istotnych rzeczach.

1.Geneza folkloru czarnoskórych niewolników ( ta muzyka nie była wtedy nazywana jeszcze bluesem,były to " field hollers" - śpiewne zawołania,za pomocą których niewolnicy pracujący na plantacjach,porozumiewali się - to była najwcześniejsza forma ( postać ) bluesa.

2.Początki nazwania muzyki czarnoskórych - bluesem / na końcu wkleję Ci ściągę z bluesowych dat, która świetnie ten moment obrazuje /

3.Teraz przeszłabym do ikonografii bluesa.Pierwszych nagrań.
Nie wiem,czy wiesz, ale ale to właśnie blues,był pierwszą zapisaną formą muzyczną. - 1920 rok - Mimie Smith "Crazy Blues". ( W 1902 roku The Colored Quartet nagrał 6 jednostronnych krążków z gospelami,jakoś jednak nie pisze się o tym zbyt wiele )
Potem nastąpiła cała seria nagrań,różnych innych, śpiewającyh blueswomen.To kobiety ,jako pierwsze nagrały bluesa . Tu powinieneś skupić się na jednej bardzo ważnej rzeczy bez której, to wszystko nie miałoby miejsca ,chodzi o początki fonografu.

4. Opisałabym pierwsze wytwórnie,potem "studia na kółkach" ( wozy,które objeżdżały Stany wzdłuż i wszerz,nagrywając muzyków regionalnych).Odkryto w ten sposób tysiące talentów.
-Bardzo ważną postacią w historii bluesa jest Alan Lomax - poczytaj o nim (nagrania do Biblioteki Kongresu.)
On zjeździł całe Stany aby nagrywać bluesy, odwiedził setki więzień, gdzie niestety bluesmenów było sporo.Odkryjesz w ten sposób postać Leadbelly'ego.

5.1929 - krach na giełdzie odbił się również w muzyce.Wytwórnie musiały zredukować listy zatrudnianych artystów,ograniczając się jedynie do prawdziwych talentów. Ten "przesiew",miał wiele pozytywnych stron.Zostali najlepsi i tylko inni najlepsi mogli się tam dostać. Wtedy królowali - Big Bill Broonzy, Leroy Carr,Walter Davis, Loonnie Johnson,Memphis Minnie,czy Tampa Red. Potem Sonny Boy (John Lee)Williamson,Big Joe Williamson,itd,itd...

6.Wielka migracja.Prężnie zaczął rozwijać się przemysł.Ludzie przeprowadzali się do dużych miast. Nastąpiła era big - bandów Duke'a Ellingtona, Counta Basiego, Chica Webba itd,itd...

7.II Wojna Światowa.Rozwój Chicago,Detroit i innych wielkich ośrodków miejskich.Po wojnie to właśnie tam rozkwitł przemysł płytowy.
Brzmienie bluesowe i jazzowe zostało zrewolucjonizowane przez gitarę elektryczną.Królował T-Bone Walker,Charlie Christian i wielu im podobnych...
-Nadszedł kres big-bandów .Pustkę po nich wypełniły małe,kilkuosobowe zespoły na czele ,których stali liderzy ( Joe Leggins,Roy Milton,Johnny Otis), to m.innymi oni stworzyli opartą na bluesie formę muzyki tanecznej - " rhytm and blues " )

8 Lata 50 - Chicago - mekka bluesa - epoka Muddy Watersa,John Lee Hookera itd,itd...

9. Lata 60
- biali grają czarnego bluesa - Mike Bloomfield,Paul Buterfield itd,itd.Powstają" biało-czarne" zespoły
- fascynacja brytyjczyków amerykański bluesem - Alexis Korner i Cyryl Davis ,John Mayall,Erick Clapton,Savoy Brown,Eric Burdon,Fleetwood Mac,Chicken Shack i wiele,wiele innych.
- Albert King,B.B King,Muddy Waters,Howlin'Wolf - stają się idolami brytyjskiej młodzieży ( poczytaj sobie o Rolling Stones,dokładniej o tym skąd wzięła się Ich nazwa)

10 Lata 70, to spadek zaintersowania bluesem, tylko najbardziej znani utrzymuję się przy sterze. (B.B King,Muddy Waters i klku innych)
-Do stylistyki bluesowej coraz częściej włączano elementy funku, soulu i rocka.
Później nastąpiło odrodzenie bluesa .cyt:" Przyczynili się do tego tacy artyści jak Stevie Ray Vaughan, Albert Collins, Robert Cray, The Fabulous Thunderbirds, ale i film The Blues Brothers i muzycy wokół niego zgromadzeni."

11.Na koniec dodałabym jaki wpływ bluesa był ,czy jest na polską muzykę.Skupiłabym się na takich postaciach jak : Tadeusz Nalepa, Irek Dudek, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Ryszard "Skiba" Skibiński i Kasa Chorych.
Podpowiem Ci,ze blues w Polsce zaistniał w 1957 roku w Sopocie.wtedy to na festiwalu jazzowym,wystąpił Big Bill Ramsey.
Zaintersowanie bluesem w Polsce było,jest i będzie bardzo duże,świadczy o tym mnogość festiwali,koncertów itd,itd.

Tu masz ściąge do punktu 2.Poczytaj, może coś Ci się przyda. :-) Powodzenia !!
Będziesz miał problem,pytaj śmiało. Pomożemy.

kora_ pisze:
134 lata temu urodził się W.C HANDY
- William Chrystopher Handy

Father Of The Blues

Obrazek

Trębacz, kornecista jazzowy,kompozytor,publicysta, wykładowca uniwersytecki muzyki, a przede wszystkim człowiek, który pierwszy zapisał bluesa

Ur:16.XI.1873 Florence /Alabama
Zm:28.III.1958 Nowy York

Pochodził z rodziny, która od pokoleń była wierna Kościołowi Metodystów. Jego dziadek utworzył pierwszy kolorowy chór w mieście.
Handy od wczesnych lat dzieciństwa przejawiał zainteresowanie muzyką,rodzice więc postanowili wykształcić go na muzyka klasycznego. Gdy William potajemnie kupił sobie gitarę,oburzony rodzić nakazał mu zwrócić instrument i zakupić słownik. Uparty młodzieniec nie zważając na niezadowolenie opiekunów tym ,iż fascynuje się "brudną muzyką",w ukryciu nauczył się grać nie tylko na gitarze ale również na trąbce.
W 1892 został nauczycielem w Birmington, zajęcie to jednak szybko porzucił na mniej prestiżowe i przyjął się do wytwórni piszczałek, dorabiał sobie korepetycjami z czytania nut. W tym czasie utworzył swój pierwszy zespół Lauzetta Quartet
W1886 roku poślubił poznaną wcześniej na jednym z koncertów,Elizabeth Pice. Wspólnie przyłączyli się do grupy Mahara's Minstrels Spędzili tam cztery lata w międzyczasie objeżdzając całe USA. Gdy zostali rodzicami ( urodziła im się córka,Lucille) William, został wykładowcą uniwersyteckim College ( jedyna czarna uczelnia w Alabamie). W 1902 roku zaproponowano mu prowadzenie w Clarksdale orkiestry "Colored".Jej członkami byli biali i czarni muzycy grający ragtime'y i europejskie melodie taneczne. Już wtedy Handy zauważył zainteresowanie białej publiczności muzyką pod której sam był wrażeniem.Czarnoskórzy pieśniarze, którzy występowali na tej samej scenie, skupiali większą uwagę aniżeli grające europejskie, modne wtedy melodie taneczne "Colored". Surowe brzmienie i potencjał drzemiący w murzyńskich pieśniach zawładnęły duszą Handego.
Kiedy W.C Handy wybrał się w kolejną podróż do Clarksdale, zdażyła się historia,
którą symbolicznie przyjmuje się jako początek powstania bluesa

Cyt z internetu - źródło http://www.bluesman.prv.pl/

]" (...) W.C. Handy oczekiwał wtedy na pociąg do Clarksdale, gdzie miał poprowadzić orkiestrę The „Colored” Knights Of Pythias. Jednak pociąg spóźniał się kilka godzin, więc postanowił on przed jego przyjazdem zdrzemnąć się na ławce. Obudziły go - jak się później wyraził - „najdziwniejsze dźwięki jakie kiedykolwiek słyszał”. Jak się okazało na stację przybył również biedny, czarny muzyk. Aby umilić sobie czas do przyjazdu pociągu usiadł na ławce koło śpiącego Handy'ego i zaczął śpiewać przy akompaniamencie gitary, powtarzając wielokrotnie refren „Goin' Where The Southern Cross The Dog”. Handy natychmiast zanotował usłyszane melodie, a fakt ten z czasem uznano za odkrycie bluesa - nowego gatunku w muzyce.
Handy jako pierwszy ujednolicił formę bluesa w utworach: „Memphis Blues” /pierwotnie „Mr Crump”/ z 1912 roku i „St. Louis Blues” z 1914 roku. Nadał mu formę 40-taktową podzieloną na trzy części: skrajne 12-taktowe i środkową 16-taktową. Pomimo, że autentyczny „czarny” blues nie miał wiele wspólnego z opublikowanymi przez Handy'ego piosenkami, stały się one wkrótce hitami, zachęcając innych, w większości białych kompozytorów do tworzenia utworów z końcówką „blues” w tytule"(...)

Handy wraz z H. Pace utworzyli w Memphis pierwszą w USA agencję autorską - wydawnictwo nut i płyt. W 1917 rok przenieśli ją do N. Jorku na Brodwayu . W latach 30-tych William poświęcił się zbieraniu autentycznych bluesów i spiritualsów. Wiele utworów H. stało się standardami - Memphis Blues, , Yellow Dog Blues, Aunt Hagar's Blues, Beale Street Blues,czy St. Louis Blues , który przez 50 kolejnych lat stał się najczęściej nagrywanym przebojem ( w czasie II wojny światowej Orkiestra Glenna Millera wyniosła ten utwór do rangi marsza wojennego)
W 1918 roku Handy&Pace stworzyli wytwórnię płytową Black Swan , to właśnie w tej wytwórni została wylansowana wielka pieśniarka ETHEL WATERS - późniejsza gwiazda Cotton Clubu,kobieta,która wywarła ogromny wpływ na całą ówczesną muzykę popularną. Sama Billie Holiday (bardzo się nie lubiły) przyznała się do wpływu jaki na nią wywarła . Ethel Waters jako pierwsza wykonywała publicznie utwory W.C Handego - " Stormy Weather" i "Travellin'All Alone"
Kiedy Handy miał coraz większe problemy ze wzrokiem ( pomału go tracił z uwagi na niewyleczoną w dzieciństwie chorobę) zaczął spisywać wszystkie swoje utwory, gdy w latach 30 po upadku całkiem stał się niewidomym pisał je brajlem.
W wieku 80 lat, siedemnaście lat po śmierci pierwszej żony, powtórnie się ożenił. (z Irmą Louise Logan). Po wylewie krwi do mózgu został całkowicie przykuty do wózka, wkrótce zmarł. Pochowany został w asyście 150 tysięcy ludzi na nowojorskim Bronksie
Obrazek
Pamięć o nim jednak niegdy nie umarła. Wybudowano mu pomnik
Obrazek
W 1968r wydano znaczek z jego podobizną Obrazek
W 1979 roku powołano fundację jego imieniem -
Blues Music Awards W.C Handy Obrazek która za zadanie miała promowanie bluesa,później corocznie przyznawała prestiżowe nagrody dla najlepszych jej przedstawicieli - "bluesowe oskary" Obrazek
Ostatnio zmieniony listopada 13, 2008, 4:13 pm przez kora, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: RafałS » listopada 13, 2008, 10:25 am

Kora - ale pojechałaś. :D
Imponujące, sam się trochę podszkoliłem.
Proponuję to jeszcze trochę rozszerzyć i wydać jako Leksykon Bluesowego Zagadkowicza - będzie jak znalazł. :wink:
Ale wydaje mi się, że główna fuzja bluesa i soulu miała miejsce wcześniej niż w latach 70-tych: Bobby Bland, Albert King i inni nagrywali takie rzeczy już w 60-tych, o czym na pewno wiesz lepiej ode mnie. :D
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: kora » listopada 13, 2008, 10:45 am

Raf, ja tylko chciałam lekko zobrazować temat :mrgreen:

Elektryczna gitara np,to czasy o wiele wcześniejsze niż T-Bone ,też o tym nie napisałam, bo biedny dodek zapętliłby się na śmierć :D
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: kora » listopada 13, 2008, 10:52 am

.
Dodek powinien jeszcze wiedzieć o tym,ze e na samym początku blues,był postrzegany przez samych czarnych, jako "diabelska muzyka".
Czarna młodzież wychowywana w duchu gospel, powstałego ze zbiorowego czytania Biblii ( blues powstał z gospelsów , work songów i field hollers),zazwyczaj w ramach buntu, lub chęci poprawienia jakości swojego życia ,przechodziła do bluesa.
Ostatnio zmieniony listopada 13, 2008, 4:26 pm przez kora, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: RockOnCellBlock » listopada 13, 2008, 4:02 pm

Ja pierdziu, Kora, to tyś chłopakowi cały esej napisała :shock: :shock:

Dodku, teraz to szóstkę powinieneś dostać :mrgreen:
Nina Sawicka.
Last fm
Awatar użytkownika
RockOnCellBlock
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5002
Rejestracja: lipca 27, 2008, 1:01 pm
Lokalizacja: Opole/Kraków

Postautor: Agatka Malczyk » listopada 13, 2008, 10:55 pm

Kora jak zwykle profesjonalnie :) miło się czyta, dzięki :)
But if you can't sing it you simply have to swing it!
Cause it don't mean a thing if you ain't got that swing!
Awatar użytkownika
Agatka Malczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 499
Rejestracja: listopada 10, 2005, 5:38 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Postautor: Electric Muddy » listopada 14, 2008, 8:33 pm

kora_ pisze:
kora_ pisze:
134 lata temu urodził się W.C HANDY
- William Chrystopher Handy

Father Of The Blues

Obrazek

Trębacz, kornecista jazzowy,kompozytor,publicysta, wykładowca uniwersytecki muzyki, a przede wszystkim człowiek, który pierwszy zapisał bluesa

Ur:16.XI.1873 Florence /Alabama
Zm:28.III.1958 Nowy York

Pochodził z rodziny, która od pokoleń była wierna Kościołowi Metodystów. Jego dziadek utworzył pierwszy kolorowy chór w mieście.
Handy od wczesnych lat dzieciństwa przejawiał zainteresowanie muzyką,rodzice więc postanowili wykształcić go na muzyka klasycznego. Gdy William potajemnie kupił sobie gitarę,oburzony rodzić nakazał mu zwrócić instrument i zakupić słownik. Uparty młodzieniec nie zważając na niezadowolenie opiekunów tym ,iż fascynuje się "brudną muzyką",w ukryciu nauczył się grać nie tylko na gitarze ale również na trąbce.
W 1892 został nauczycielem w Birmington, zajęcie to jednak szybko porzucił na mniej prestiżowe i przyjął się do wytwórni piszczałek, dorabiał sobie korepetycjami z czytania nut. W tym czasie utworzył swój pierwszy zespół Lauzetta Quartet
W1886 roku poślubił poznaną wcześniej na jednym z koncertów,Elizabeth Pice. Wspólnie przyłączyli się do grupy Mahara's Minstrels Spędzili tam cztery lata w międzyczasie objeżdzając całe USA. Gdy zostali rodzicami ( urodziła im się córka,Lucille) William, został wykładowcą uniwersyteckim College ( jedyna czarna uczelnia w Alabamie). W 1902 roku zaproponowano mu prowadzenie w Clarksdale orkiestry "Colored".Jej członkami byli biali i czarni muzycy grający ragtime'y i europejskie melodie taneczne. Już wtedy Handy zauważył zainteresowanie białej publiczności muzyką pod której sam był wrażeniem.Czarnoskórzy pieśniarze, którzy występowali na tej samej scenie, skupiali większą uwagę aniżeli grające europejskie, modne wtedy melodie taneczne "Colored". Surowe brzmienie i potencjał drzemiący w murzyńskich pieśniach zawładnęły duszą Handego.
Kiedy W.C Handy wybrał się w kolejną podróż do Clarksdale, zdażyła się historia,
którą symbolicznie przyjmuje się jako początek powstania bluesa

Cyt z internetu - źródło http://www.bluesman.prv.pl/

]" (...) W.C. Handy oczekiwał wtedy na pociąg do Clarksdale, gdzie miał poprowadzić orkiestrę The „Colored” Knights Of Pythias. Jednak pociąg spóźniał się kilka godzin, więc postanowił on przed jego przyjazdem zdrzemnąć się na ławce. Obudziły go - jak się później wyraził - „najdziwniejsze dźwięki jakie kiedykolwiek słyszał”. Jak się okazało na stację przybył również biedny, czarny muzyk. Aby umilić sobie czas do przyjazdu pociągu usiadł na ławce koło śpiącego Handy'ego i zaczął śpiewać przy akompaniamencie gitary, powtarzając wielokrotnie refren „Goin' Where The Southern Cross The Dog”. Handy natychmiast zanotował usłyszane melodie, a fakt ten z czasem uznano za odkrycie bluesa - nowego gatunku w muzyce.
Handy jako pierwszy ujednolicił formę bluesa w utworach: „Memphis Blues” /pierwotnie „Mr Crump”/ z 1912 roku i „St. Louis Blues” z 1914 roku. Nadał mu formę 40-taktową podzieloną na trzy części: skrajne 12-taktowe i środkową 16-taktową. Pomimo, że autentyczny „czarny” blues nie miał wiele wspólnego z opublikowanymi przez Handy'ego piosenkami, stały się one wkrótce hitami, zachęcając innych, w większości białych kompozytorów do tworzenia utworów z końcówką „blues” w tytule"(...)

Handy wraz z H. Pace utworzyli w Memphis pierwszą w USA agencję autorską - wydawnictwo nut i płyt. W 1917 rok przenieśli ją do N. Jorku na Brodwayu . W latach 30-tych William poświęcił się zbieraniu autentycznych bluesów i spiritualsów. Wiele utworów H. stało się standardami - Memphis Blues, , Yellow Dog Blues, Aunt Hagar's Blues, Beale Street Blues,czy St. Louis Blues , który przez 50 kolejnych lat stał się najczęściej nagrywanym przebojem ( w czasie II wojny światowej Orkiestra Glenna Millera wyniosła ten utwór do rangi marsza wojennego)
W 1918 roku Handy&Pace stworzyli wytwórnię płytową Black Swan , to właśnie w tej wytwórni została wylansowana wielka pieśniarka ETHEL WATERS - późniejsza gwiazda Cotton Clubu,kobieta,która wywarła ogromny wpływ na całą ówczesną muzykę popularną. Sama Billie Holiday (bardzo się nie lubiły) przyznała się do wpływu jaki na nią wywarła . Ethel Waters jako pierwsza wykonywała publicznie utwory W.C Handego - " Stormy Weather" i "Travellin'All Alone"
Kiedy Handy miał coraz większe problemy ze wzrokiem ( pomału go tracił z uwagi na niewyleczoną w dzieciństwie chorobę) zaczął spisywać wszystkie swoje utwory, gdy w latach 30 po upadku całkiem stał się niewidomym pisał je brajlem.
W wieku 80 lat, siedemnaście lat po śmierci pierwszej żony, powtórnie się ożenił. (z Irmą Louise Logan). Po wylewie krwi do mózgu został całkowicie przykuty do wózka, wkrótce zmarł. Pochowany został w asyście 150 tysięcy ludzi na nowojorskim Bronksie
Obrazek
Pamięć o nim jednak niegdy nie umarła. Wybudowano mu pomnik
Obrazek
W 1968r wydano znaczek z jego podobizną Obrazek
W 1979 roku powołano fundację jego imieniem -
Blues Music Awards W.C Handy Obrazek która za zadanie miała promowanie bluesa,później corocznie przyznawała prestiżowe nagrody dla najlepszych jej przedstawicieli - "bluesowe oskary" Obrazek

Nie rozumie dlaczego ten Pan określany jest ojcem bluesa, przecierz on tego bluesa nie spłodził...
Z tego co wyczytałem wnioskuje, że prawdziwy Ojciec Bluesa nie jest znany z imienia i nazwiska. No, ale i tak ciekawa informacja fajnie takie rzeczy wiedzieć :) .
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Postautor: RockOnCellBlock » listopada 14, 2008, 9:22 pm

No dobra, wiesz co, usunę treść wcześniejszych wypowiedzi, bo będzie, że offtop powstaje, w dodatku dość głupi xd (w sumie to przede wszystkim, że głupi, off topy mi nie przeszkadzają same w sobie xd)
Ostatnio zmieniony listopada 14, 2008, 9:38 pm przez RockOnCellBlock, łącznie zmieniany 1 raz
Nina Sawicka.
Last fm
Awatar użytkownika
RockOnCellBlock
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5002
Rejestracja: lipca 27, 2008, 1:01 pm
Lokalizacja: Opole/Kraków

Postautor: Electric Muddy » listopada 14, 2008, 9:30 pm

Kwestionować tego nie będe (bo pewnie swoje racje ma twoja nauczycielka), ale słusznie zauważyłas trochę przez to off top się zrobił, :P
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Postautor: Dodek » listopada 16, 2008, 4:11 pm

Heh przez 3 dni nie miałem czasu by zajrzeć a tu kora_ mi cały esej napisała :) . Chciałbym Ci po stokroć podziękować, bardzo mi sie ten materiał przydał, teraz nie mam prawa nie dostać dobrej oceny :D .
Dziekuję Tobie jak i Wam wszystkim za profesjonalną pomoc, bez której bym sobie pewnie nie poradził.
Pozdrawiam Serdzcznie :)
Dodek
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 3
Rejestracja: listopada 11, 2008, 4:33 pm

Postautor: Rafal_blues » kwietnia 9, 2009, 7:13 am

Electric Muddy - "Z tego co wyczytałem wnioskuje, że prawdziwy Ojciec Bluesa nie jest znany z imienia i nazwiska"


Podobno "ojciec" bluesa jest znany z imienia i nazwiska. Podobno to Henry Sloan. To jego prawdopodobnie W.C. Handy usłyszał na dworcu kolejowym w Tutwiler :)
On the next train south...
Awatar użytkownika
Rafal_blues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1429
Rejestracja: kwietnia 8, 2009, 11:05 am
Lokalizacja: Kwidzyn

Postautor: Electric Muddy » kwietnia 12, 2009, 10:46 am

Rafal_blues pisze:Electric Muddy - "Z tego co wyczytałem wnioskuje, że prawdziwy Ojciec Bluesa nie jest znany z imienia i nazwiska"


Podobno "ojciec" bluesa jest znany z imienia i nazwiska. Podobno to Henry Sloan. To jego prawdopodobnie W.C. Handy usłyszał na dworcu kolejowym w Tutwiler :)

Niewiedziałem tego, ale dzięki za tą ciekawostkę :)
Marcin
Awatar użytkownika
Electric Muddy
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 883
Rejestracja: marca 9, 2007, 3:23 pm

Postautor: Rafal_blues » kwietnia 14, 2009, 8:24 am

a najstraszniejsza rzecza jest to, ze nie zachowaly sie zadne jego nagrania...z checia bym posluchal!!! :D
On the next train south...
Awatar użytkownika
Rafal_blues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1429
Rejestracja: kwietnia 8, 2009, 11:05 am
Lokalizacja: Kwidzyn

Postautor: Big Art King » kwietnia 15, 2009, 12:56 am

Sloan łaził z Pattonem i uczył go grać podobno ;)
Po drugiej stronie ciszy
czyli cierpienia coraz starszego Wertera
w każdą noc z wtorku na środę o 0:00
Radio Afera * - posłuchaj w Internecie
Awatar użytkownika
Big Art King
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 86
Rejestracja: kwietnia 13, 2006, 11:52 pm
Lokalizacja: z wnetrza duszy

Postautor: Rafal_blues » kwietnia 15, 2009, 7:04 am

dokladnie :D wlasciwie Patton lazil za Sloan'em :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
On the next train south...
Awatar użytkownika
Rafal_blues
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1429
Rejestracja: kwietnia 8, 2009, 11:05 am
Lokalizacja: Kwidzyn


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Pytania i Prośby

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 213 gości