RYSZARD RIEDEL

Są osoby wśród nas o których warto napisać, które tworzyły i tworzą historie bluesa w Polsce.

Moderator: mods

Postautor: JaRas » czerwca 24, 2008, 1:48 pm

Zadra oczywiście, że nie można oddzielić życia od twórczości (nie chcę nikogo obrażać, ale nie mam tu na myśli różno kolorowych "twórców").
Wasza twórczość, też nie jest do oddzielenia, czasami wręcz jest bardzo osobista (tak to czuję).
:lol: no jeden :lol: mało "autentyczny" "Kolyboł Sie Chop", a jaki zafajny i jednak prawdziwy :lol:
Wracając do tematy Ryśka tylko wspomniałem, że dla mnie to nie ma znaczenia kim był co ćpał, ważne co stworzył. Dlatego dobre (a co to w ogóle znaczy "dobre" w sztuce, każdy może to widzieć inaczej) no bo szczere do bólu. Bardzo nie podoba mi sie określenie, "że to dragi tworzyły", no nie to On pisał, On śpiewał. Widać to wyraźnie na filmach, że kiedy był w lepszej formie koncerty były znakomitsze.
Gdzieś czytałem wywiad z Jaggerem w którym mówił, że to bzdura narkotyki nie pomagają tylko przeszkadzają.
Zaznaczam nigdy nie brałem (powinienem siedzieć cicho w tym temacie) oparłem się na "autorytecie", ale tak na zdrowy rozum człowiek narąbany nie funkcjonuje za dobrze i co on może wielkiego zrobić. Wiem z Ryśkiem to różnie bywało, ale wena chyba nie przychodziła na pełnym odlocie, wtedy się chyba nic nie kojarzy i nic nie pamięta.

No dobra, teraz możecie pojechać po mnie i tak sie nie obrażę.
:wink:
Jarek Ratajczak
zaAsiowany i zaCoolishowany
Bo jeśli....to właśnie spokój zwykłych dni- Zadra
Obrazek
Awatar użytkownika
JaRas
Prezes I FC Asi
Prezes I FC Asi
 
Posty: 20787
Rejestracja: września 14, 2007, 3:27 pm
Lokalizacja: Leszno

Postautor: zadra » czerwca 25, 2008, 10:02 am

Jak sie nie obrazisz, to nie chce mi się po Tobie "jechać" :lol: :lol:
Zapanujesz nad wszystkim, panując nad sobą

www.kulisz.pl
Awatar użytkownika
zadra
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1422
Rejestracja: maja 27, 2007, 9:39 pm
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Daria » lipca 13, 2008, 8:45 pm

ehhh... pomimo mojego młodego wieku to Rysiek jest osobą o której z pewnością nigdy nie zapomnę. Umarł rok po moim urodzeniu, ale jest mi on bardzo bliski, no "z nim" i jego muzyką przeżywam trudne chwile... Zawsze będę broniła go przed opiniami, że był zwykłym ćpunem... Bo był wspaniałym, delikatnym człowiekiem.... Świetny głos, dzięki któremu zaczęłam chętniej poznawać świat muzyki...

[*] PAMIĘTAMY!!!!!!
"W życiu piękne są tylko chwile..."
Daria
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 11
Rejestracja: maja 24, 2008, 4:05 pm

Postautor: Armin » września 17, 2008, 11:15 am

W Muzeum Miejskim w Tychach (Browary) do 15 września można było oglądać wystawę "Rysiek". (zdjęcia pana Ryszarda Czernow'a, rysunki Ryska,rzeźby itp.) Natomiast 11 września w ramach tejże wystawy, odbyło się spotkanie z Sebastianem Riedlem i Ryszardem Czernow'em.
Tutaj skan artykułu o tym spotkaniu.. z gazety "Echo":

http://img139.imageshack.us/my.php?imag ... 210cf7.jpg

a tu minirelacja video wraz z fragmentami filmu "Niebieski Blues" ,czyli coś zupełnie nowego o Ryśku/z Ryśkiem :)

http://www.youtube.com/watch?v=yJEfJjojBko
Awatar użytkownika
Armin
blueslover
blueslover
 
Posty: 477
Rejestracja: sierpnia 23, 2006, 11:33 am
Lokalizacja: Lędziny

Postautor: maestro » kwietnia 30, 2009, 10:22 am

Witam!
Właśnie słuchałem w radiowej Trójce "Dzień w którym pękło niebo", świetny utwór, Wielki Rysiek i Wielki Dżem z tamtego okresu...
jakaś nostalgia mnie natchnęła, czy teraz ktoś tak może powalać na kolana..., stworzyć nową, własną Jakość...?
pozdrawiam!
"...w życiu piękne są tylko chwile..."
maestro
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 112
Rejestracja: sierpnia 26, 2005, 11:09 am
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Postautor: trampowski » czerwca 23, 2009, 7:38 am

Rysiek mnie zawsze ustawiał do pionu, budził jakiś pozytywny bunt, dziką energię

kapitalna rzecz, aż mnie ciary biorą od tego śpiewu
http://www.youtube.com/watch?v=vHw-Zjbc04s
trampowski
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: stycznia 21, 2008, 7:57 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Darek Grodziński » czerwca 23, 2009, 12:53 pm

Słucham i lubię Dżem, w którym Rysiek odegrał taką a nie inną rolę. Zarówno teksty jak i wokaliza wywołują u mnie ciarki na plecach. Bo to przejmujące do szpiku kości studium ciężkiej choroby... wielowymiarowej choroby...

Dla mnie osobiście ważne jest to, aby muzyka, teksty i wokal Dżemu były wiecznie żywe, ale żeby wszyscy młodzi pamiętali, że zachwyt nad nią ma być OSTRZEŻENIEM. Straszliwym świadectwem.

Dla mnie osobiście, znając życiorys Ryska, nie tylko przerażające są takie utwory jak Koszmarna Noc, List do M.. Malowany Ptak, Modlitwa, Czarny chleb ... Początek dramatu słyszę już w słowach "wesołych" Jesionów. Bo to się zwykle tak zaczyna...

Niestety jak słyszę niektórych nastolatków co mówią o twórczości ale także postaci Ryśka, to chcę mi się płakać. To PIĘKNO, ten ARTYZM, ta SZTUKA ma nie ZACHĘCAĆ ale PRZESTRZEGAĆ!!!!!!
Darek Grodziński
 

Postautor: JaRas » czerwca 23, 2009, 1:31 pm

Darku pięknie napisane
Ja znałem twórczość Dżemu na długo przed śmiercią Ryśka
I żyłem w niewiedzy, ćpał wielu ich ćpało, nie zdawałem sobie sprawy, że jest tak źle.
Wiadomość o jego odejściu odebrałem jak cios siekierą w głowę.
Poprzednio takie uczucie miałem po śmierci Hendrixa.
Heh i tu o czym Ty piszesz, śmierć Jimiego tak na mnie podziałała, że nigdy nawet nie spróbowałem przysłowiowej trawki. Nie i koniec - narkotyki zabrały mi największych idoli.
Miałem okres w swoim życiu, że przez parę lat słuchałem praktycznie tylko Dżem i nadal mam ciary kiedy słucham Ryśka, choć lubię Maćka też, bo Dżem musi trwać dla pokoleń.
Tak Darku WSPANIAŁA twórczość Ryśka powinna przestrzegać :idea:
Jarek Ratajczak
zaAsiowany i zaCoolishowany
Bo jeśli....to właśnie spokój zwykłych dni- Zadra
Obrazek
Awatar użytkownika
JaRas
Prezes I FC Asi
Prezes I FC Asi
 
Posty: 20787
Rejestracja: września 14, 2007, 3:27 pm
Lokalizacja: Leszno

Postautor: RYMARZ » lipca 17, 2009, 10:10 pm

Rysiek pisał piękne, głębokie teksty.
Wehikuł Czasu to hymn nadziei.
Śpiewałem to jako nastolatek, śpiewam i dziś moim dzieciom.
I one też już zaczynają to śpiewać.

[...]
Mam jeszcze wiarę odmieni się los
Znów kwiatek do lufy wetknie im ktoś


Pozdr,

Marcin.
Awatar użytkownika
RYMARZ
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 26
Rejestracja: lipca 13, 2009, 1:56 pm
Lokalizacja: Ustka

Postautor: kris_wlkp » listopada 16, 2009, 8:42 pm

Rysiek nie umarł
On wyszedł na chwilę
By spotkać swoją Victorię
Dziwnego Malarza, Słodką
Spacerującą Małą Aleją Róż
Popijając Whisky
A gdy zatęskni, powróci znów
By być Skazanym Na Bluesa
Był jednym z niewielu, skazanych na bluesa
Awatar użytkownika
kris_wlkp
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 97
Rejestracja: stycznia 22, 2007, 6:13 pm
Lokalizacja: Witaszyce k/ Jarocina

Postautor: noblus » lutego 10, 2010, 7:05 am

KRIST pisze:rok 1989 pociag z mazur do katowic przegadalismy z ryskiem cala noc. to byl swietny facet.


Jeżeli dobrze pamiętam to wracalismy wszyscy z Wilkas. Ci którzy byli to wiedza o czym pisze a Rysiu wsiadl w Olsztynie. Malo, ze duzo rozmawialismy to i troche dzwiekow bylo a Rysiu spiewal Kridensow :lol:
pozdrowionka
Noblus
noblus
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 5
Rejestracja: lutego 2, 2010, 8:23 pm

Postautor: Stan.Antoskiewicz » lutego 10, 2010, 8:36 am

Jeśli się nie mylę dziś na TVP Kultura o 15.05 będzie koncert Dżemu ze Spodka w ramach festiwalu Rawa Blues 1992.
Tylko pół godziny, ale Rysiu będzie znowu śpiewał.. :)
Awatar użytkownika
Stan.Antoskiewicz
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 16467
Rejestracja: września 28, 2008, 4:54 pm
Lokalizacja: Ciechanów

Postautor: noblus » lutego 10, 2010, 10:44 am

Dzięki, pozdrawiam
noblus
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 5
Rejestracja: lutego 2, 2010, 8:23 pm

Postautor: Stan.Antoskiewicz » lutego 10, 2010, 12:14 pm

noblus pisze:Dzięki, pozdrawiam
Ja też się cieszę na każdą okazję przywołania wspomnień .. :D :D
Awatar użytkownika
Stan.Antoskiewicz
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 16467
Rejestracja: września 28, 2008, 4:54 pm
Lokalizacja: Ciechanów

Postautor: dżemboy » lipca 30, 2010, 9:29 am

Dziś szesnasta rocznica śmierci Ryśka... [*]
"Kiedyś chciałem umrzeć młodo, jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej." -Rysiek Riedel
Awatar użytkownika
dżemboy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 91
Rejestracja: marca 19, 2009, 10:22 pm
Lokalizacja: Kożuchów

Postautor: Marek Kaczanowski » lipca 30, 2010, 6:48 pm

W niedzielnym Magazynie Bluesowym wspomnienie.
Magazyn Bluesowy - niedziela godz 22:00
słuchaj przez internet *
Awatar użytkownika
Marek Kaczanowski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 26331
Rejestracja: listopada 23, 2006, 7:34 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: JaRas » lipca 30, 2010, 8:02 pm

Dla mnie Rysiek był tym największym,
uwielbiam wielu wiecie, ale on gdzieś w sercu głęboko zostanie na zawsze :idea:
Jarek Ratajczak
zaAsiowany i zaCoolishowany
Bo jeśli....to właśnie spokój zwykłych dni- Zadra
Obrazek
Awatar użytkownika
JaRas
Prezes I FC Asi
Prezes I FC Asi
 
Posty: 20787
Rejestracja: września 14, 2007, 3:27 pm
Lokalizacja: Leszno

Postautor: rocken » sierpnia 15, 2012, 12:52 pm

**DŻEM**.(film.dokumentalny).(1994).(TVRip).avi**

DŻEM Film dokumentalny, 45 min, Polska, 1994 Autor: Petro Aleksowski Reżyseria: Petro Aleksowski

http://www.youtube.com/watch?v=3zG3LKJ6A74&feature=plcp
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Postautor: Wojtek Młynarczyk » sierpnia 15, 2012, 11:48 pm

Dobry film, ale sorry, upierdliwy będę... Nie znoszę partaniny i niedoróbek. "Nagrania ze studia" od 33:41 są mniej więcej tak autentyczne, jak słynny rycerz z "Potopou" z zegarkiem elektronicznym na ręce albo "Syrenka" na tle bitwy pod Grunwaldem :evil: Panowie redaktorzy, trochę szacunku dla oglądajcych.

To tak na marginesie, bo Dżem i Ryśka cenię sobie niezwykle wysoko. I o ile niespecjalnie mnie przekonują muzyczne dokonania Sławka Wierzcholskiego, o tyle w pełni przyznaję mu rację w tym, co powiedział pod koniec: "styl Dżemu, styl Ryśka nie jest taki jaki jest dzięki ćpaniu, tylko jest taki, pomimo... pomimo tego." Bardzo mądre i dojrzałe słowa. Dziękuję.
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: rocken » sierpnia 17, 2012, 1:06 pm

Wojtek Młynarczyk pisze:Dobry film, ale sorry, upierdliwy będę... Nie znoszę partaniny i niedoróbek. "Nagrania ze studia" od 33:41 są mniej więcej tak autentyczne, jak słynny rycerz z "Potopou" z zegarkiem elektronicznym na ręce albo "Syrenka" na tle bitwy pod Grunwaldem :evil: Panowie redaktorzy, trochę szacunku dla oglądajcych.

Mógłbyś jaśniej napisać o co chodzi, bo jakoś nie łapę ?
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Postautor: Wojtek Młynarczyk » sierpnia 17, 2012, 1:55 pm

O mikrofon, do którego śpiewa... Nie wiem gdzie to i jak było kręcone, ale raczej nie w studiu, jak sugerują pozostałe ujęcia. Nawet sobie nie próbuję wyobrazić jak brzmiała by ścieżka dźwiękowa nagrana do mikrofonu bez przesłony akustycznej, z odległosci nieprzekraczającej 1 cm a chwilami wręcz ujemnej (parę razy dotyka mikrofonu ustami) :) Ale nie rozwijajmy tego, bo odbiegamy od głównego tematu, którym jest Rysiek, a nie film o nim. Fakt, to ja zacząłem offtop i teraz trochę żałuję, jak zwykle wrodzona upierdliwość i czepialstwo wzięły u mnie górę, ale już za późno. Jak teraz to wykasuję, to jeszcze głupiej będzie wyglądało. proponuję nie ciągnąć tutaj tego wątku, zawsze możemy utworzyć osobny temat.

P.S. Jak admin uzna, że offtop i wytnie ten fragment, nie bedę miał pretensji.
"Jeśli blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Awatar użytkownika
Wojtek Młynarczyk
blueslover
blueslover
 
Posty: 746
Rejestracja: listopada 30, 2007, 1:09 pm
Lokalizacja: Budapeszt

Postautor: rocken » sierpnia 17, 2012, 2:17 pm

sam sobie stworzyłeś problem :) ale widocznie tak lubisz :wink:

Tu pełna wersja teledysku do "Obłudy"

http://www.youtube.com/watch?v=zA0r-jktCL8

ps. album "Autsajder" został nagrany w 1993 roku, może kadry z filmu dok. nie pochodzą z sesji nagrywania wokali lecz wydaje mi się że są to autentyczne zdjęcia robione podczas pracy na albumem.

Np. te zdjęcia z Riedlem śpewającym na korytarzu, nie pamiętam teraz dokładnie ale chyba też w książce "Ballada o dziwnym zespole" coś o tym jest wspomniane, że w takich warunkach odbywało się nagrywanie wokali.
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis
Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Postautor: JazzowyDarek » września 2, 2012, 9:18 pm

uwielbiam piosenki dżemu z Ryśkiem. zawsze w niedziele jak jade z ojcem posmigać autem po mieście to słuchamy. wiem, że ta ich muzyka będzie mi towarzyszyć do końca


ballada o dziwnym malarzu, skazany na bluesa, modlitwa III, list do M, sen o viktorii... czerwony jak cegła :D w każdej sytuacji w życiu. tak trafia w człowieka to
Awatar użytkownika
JazzowyDarek
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 176
Rejestracja: października 5, 2011, 7:41 am
Lokalizacja: ZG

Postautor: Yaniu » września 5, 2012, 11:10 pm

Wzruszający dokument, szczególnie końcówka. Siła się chłopaki musieli nawojować z Ryśkiem. Zdarzają się osobowości wywierające swoje piętno na otoczeniu w niezamierzony sposób. Jako muzyk i członek zespołu dał ciała w kwestiach organizacyjnych. Za to z artystycznej strony wywiązał się bardzo dobrze. Tyle o przeszłości Dżemu - karawana jedzie dalej i ma się całkiem nieźle. Nawet na nowo zacząłem odkrywać Dżem.
Awatar użytkownika
Yaniu
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 847
Rejestracja: lipca 25, 2012, 12:22 pm
Lokalizacja: Łomża

Postautor: mikolajdrew » listopada 10, 2012, 2:31 pm

Dla mnie to niekwestionowany mistrz! Dżem to legenda bluesa w Polsce, która cały czas trzyma bardzo dobry poziom. Poza Dżemem dobrego buesa gra Harlem.
pozdrawiam
mikolajdrew
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 2
Rejestracja: października 11, 2012, 5:43 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: RYSZARD RIEDEL

Postautor: JazzowyDarek » lutego 26, 2014, 6:56 pm

http://www.youtube.com/watch?v=c25d32qoh-I

aż czuć zapach tego miejsca i bluesa jak się tego słucha.
Awatar użytkownika
JazzowyDarek
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 176
Rejestracja: października 5, 2011, 7:41 am
Lokalizacja: ZG

Poprzednia

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Postacie Bluesa w Polsce

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 127 gości