Boguslaw Torbus

Są osoby wśród nas o których warto napisać, które tworzyły i tworzą historie bluesa w Polsce.

Moderator: mods

Boguslaw Torbus

Postautor: Felix » czerwca 10, 2017, 10:33 am

Chciałbym przypomnieć postać żyjącego w samotności i niedostatku Bluesmana z Zagłębia.
Tak się złożyło, że byłem ostatnio u Bogdana. Mieszka w Zagórzu dzielnicy Sosnowca, w bloku bez windy na 4 piętrze. Niestety przy chorobie Bogdana, który porusza się na wózku, uziemia go ta sytuacja na samotność w 4 ścianach. Poza tym Bogdan "wiąże koniec z końcem". Dwa lata temu koledzy muzycy przywieźli Bogdana do klubu "Sarmata", gdzie odbywał się cykliczny jam session. Wykonał tam kilka "swoich kawałków" i uwierzcie, zaśpiewał jak za dawnych lat :) Pamiętam jak za szkolnych lat Bogdan jako jeden z nielicznych potrafił bezbłędnie zaśpiewać "Dziwny ten Świat" Cz. Niemena :)

TORBUS BOGUSŁAW

Ur. 30.10,1952 r., wokalista, gitarzysta i kompozytor. Działalność artystyczną rozpoczął pod koniec
lat 70, grając z wieloma muzykami z terenu Śląska i Zagłębia. Na początku lat 80. współpracował
z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim, z którym wcześniej wchodził już w skład jazzowego kwartetu M-3 (B. Mizerski - b, voc; B. Torbus - g; Marek Materna - p; Zbigniew Michalczyk - dr).
Duet koncertował ze scenicznym programem na głos i kontrabas "Jazz i poezja", zarejestrowanym na kasecie demo w studiu PR w Katowicach. Torbus i Mizerski wystąpili m.in. w warszawskich klubach "Akwarium" i "Hybrydy", krakowskich "Jaszczurach" i "Pod Rurą" we Wrocławiu oraz w koncercie galowym festiwalu "Jazz Juniors '82" i VII "Jazzie w Kocyndrze '83" w Chorzowie.
Po rozstaniu z Mizerskim, B. Torbus wszedł w skład zespołu "Czysty Zysk". Jako wykonawca bluesowy dał się poznać szerzej w 1989 r., kiedy to w duecie z gitarzystą Tadeuszem Zarazikiem zadebiutował na Dużej Scenie festiwalu "Rawa Blues" w Katowicach, W 1993 r założył grupę "Blues Collection", w której oprócz niego grali: T. Zarazik (g), Grzegorz Bagiński (g), Dariusz Budkiewicz (bg),
Marcin Dyba (dr), Wraz z nią wystąpił w następnym roku na Małej Scenie "Rawy Blues '94" oraz kilkakrotnie koncertował "na żywo" w gliwickim radiu "Flash". W grudniu 1994 r. - bez G. Bagiński ego - zespół zaprezentował się w programie Telewizji Regionalnej Katowice ,,100 live". Zrealizował też nagrania dla rozgłośni radiowej w Katowicach, w których gościnnie wzięli udział: Kuba Szkutnik (sax), Stanisław Wita (p) i Mirosław Winiarski (g), W 1995 r. Torbus nawiązał współpracę z kolejnymi muzykami, m.in. pianistą Piotrem Rachoniem, z którymi w styczniu 1996 r. ponownie wystąpił w programie ,,100 live".

Repertuar koncertów B. Torbusa składa się głów nie z jego własnych kompozycji do tekstów Joanny
Kreczmer ("Szafa blues", "Modlitwa", "List do R.", "Natchnienie w gwiazdach", "Protest song - Ratuj-
my Ziemię", "Wyspa szczęścia", "Mama blues"), B.Mizerskiego ("Pająk", "Blues mój przyjaciel"), Jarosława Nasalskiego ("Blues dla małej") i Jana Zycha ("Puste miejsce").

Obrazek
Informacje zasięgnięto
Z Encyklopedii Bluesa w Polsce M. Jakubowski M. Szalbierz

Kilka kompozycji z YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=M9idWo2ao7k&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=p42n-1x7hVY
Felix - (Rockomotive, Old Wave)
Awatar użytkownika
Felix
bluesman
bluesman
 
Posty: 288
Rejestracja: grudnia 8, 2009, 11:27 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Postacie Bluesa w Polsce

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości