[Poznań]DAVID MURRAY Black Saint Quartet .. 16.02. BLUE NOTE

Piszcie tu o swoich fascynacjach tą muzyką, informujcie o koncertach, piszcie o swoich ukochanych płytach. Jazz w szerokim pojęciu tego słowa.

Moderator: mods

[Poznań]DAVID MURRAY Black Saint Quartet .. 16.02. BLUE NOTE

Postautor: Zbyszek Stępski » lutego 1, 2009, 11:55 am

Obrazek
www.bluenote.poznan.pl/

PROGRAM KONCERTÓW ... BLUE NOTE jazz club - Poznań

ul. Kościuszki 76/78
Poznań


16.02.2009r., poniedziałek, godz. 20.00

Jazz Top w Blue Note - 11 Urodziny Klubu


DAVID MURRAY Black Saint Quartet (USA)
www.myspace.com/davidmurraymusic

Obrazek

David Murray ur. w 1955r. – niezwykle aktywny saksofonista i klarnecista basowy (ponad sto autorskich albumów), jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu New Black Tradition, współzałożyciel. legendarnego World Saxophone Quartet (1977r.).

Oryginalne aranżacje i odważne, nieprzewidywalne partie solowe w wykonywanych przez Murraya utworach nawiązują zarówno do jego tradycyjnych rythm’n` bluesowych i gospelowych korzeni, jak i free-jazzowych fascynacji, dzięki którym uchodzi on za jednego z największych innowatorów współczesnego jazzu. Jego talent i ciekawe podejście do improwizacji sprawiły, że jest on jednym z najbardziej „wziętych” muzyków świata. Współpracował z takimi artystami jak McCoy Tyner, Elvin Jones, Cassandra Wilson, Curtis Clark, Billy Bang, Fred Hopkins, Phil Wilson, Jack DeJohnette, Arthur Blythe, James “Blood” Ulmer.



David Murray – saksofon tenorowy, klarnet

Lafayette Gilchrist - fortepian

Jaribu Shahid - kontrabas

Steve Mc Craven - perkusja
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am

Postautor: Zbyszek Stępski » lutego 1, 2009, 12:02 pm

David Murray Black Saint Quartet


Obrazek


Ten wybitny amerykański saksofonista tenorowy, klarnecista, kompozytor i aranżer to dziś obok Sama Riversa, Arthura Blythe'a i Anthony'ego Braxtona najważniejszy muzyk swojej generacji, mocno związanej z tradycją The Loft Jazz Scene, niezmiernie ciekawej kulturowo sceny artystycznej, która zaistniała w Nowym Jorku w połowie lat 70., w takich miejscach jak "Environ", "Ali's Alley" czy Studio "Rivbea".

"Loft Jazz" bierze swą nazwę od dużych poddaszy i strychów poprzemysłowych budynków, miejsc spotkań, nagrań i koncertów jazzowych. Nurt ten był naturalną kontynuacją free jazzu zainaugurowanego przez Johna Coltrane'a, Ornette'a Colemana, Alberta Aylera, Pharoaha Sandersa czy Sun Ra oraz tradycji avant-garde. Reprezentował także społecznopolityczne postulaty wielu Afroamerykanów.


David Murray był jeszcze dzieckiem, gdy jego rodzina przeprowadziła się z getta w Oakland, do zintegrowanego rasowo Berkeley. Lekcji muzyki udzielała mu matka, kościelna pianistka, a saksofonem tenorowym zainteresował się jako nastolatek, podpatrując grę swego starszego brata, klarnecisty. Po trzech latach prowadził już własny zespół rhythmandbluesowy. W dniu kiedy został zamordowany Martin Luther King, zwrócono się do Murraya z prośbą, by zechciał - jako przewodniczący samorządu uczniowskiego - wygłosić mowę do swych szkolnych kolegów. W odpowiedzi Murray zorganizował i poprowadził dwugodzinną rewię w stylu soul, pod nazwą "Notations Of Soul", co zapobiegło rozruchom i przemocy związanym z morderstwem Kinga.

Studiował muzykę w Pomona College w Los Angeles, gdzie uczęszczał do klas Stanleya Croucha i Margaret Kohn. Wspólnie z Crouchem działali następnie jako członkowie Black Music Infinity i tria Murraya (1975 r.). Z tym właśnie zespołem Murray przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie natychmiast dołączył do eksperymentujących muzyków "sceny loftowej". Podczas pobytu w Kalifornii, grał z Bobbym Bradfordem, Jamesem Newtonem, Arthurem Blythe'em i Butchem Morrisem (który nadal pisze kompozycje specjalnie dla Murraya). Wspólnie z Hamietem Bluiettem, Oliverem Lake'em i Juliusem Hemphillem założył (1977 r.) World Saxophone Quartet, jeden z ważniejszych (obok Air oraz Art Ensemble Of Chicago) zespołów New Black Tradition.

Na początku lat 80. Murray wszedł w skład zbliżonego, jeśli chodzi o koncepcję muzyczną, Clarinet Summit, prowadzonego przez Johna Cartera. Później pracował też min. z Curtisem Clarkiem, Billymym Bangiem, Fredem Hopkinsem, Philem Wilsonem, Sunnym Murrayem, Jackiem DeJohnette'em (zarówno w duecie jak i w grupie Special Edition), McCoyem Tynerem i Elvinem Jonesem oraz z Jamesem "Bloodem" Ulmerem (z którym grał też w zespole Music Revelation Ensemble). Lata 80. wypełniło Murrayowi kierowanie własnym kwartetem i oktetem, a gdy było to możliwe, także big-bandem. Każda z tych formacji budziła na całym świecie wielki zachwyt. Zespoły Murraya odznaczają się doskonale sporządzonymi, oryginalnymi aranżacjami, jak też śmiałymi, lecz świetnie skrojonymi partiami solowymi. Własne, niezwykle ekspresyjne i całkowicie indywidualne produkcje Murraya na tenorze, klarnecie basowym czy flecie noszą ślady jego rhytmandbluesowych i gospelowych korzeni, freejazzowej swobody Alberta Aylera, jak też klasycyzującego wykonawstwa Paula Gonsalvesa, Bena Webstera, Colemana Hawkinsa czy Rahsaana Rolanda Kirka.

David Murray od połowy lat 70. do chwili obecnej zrealizował ponad sto autorskich albumów i wziął udział w niezliczonej ilości muzycznych sesji. W powszechnej opinii melomanów i krytyków muzycznych najlepszą część jego dorobku znajdziemy na płytach nagranych w latach 80. dla wytwórni Black Saint, właśnie do dokonań z tego okresu saksofonista powraca teraz z Black Saint Quartet.

Wybitny jazzman wielokrotnie gościł na koncertach w Polsce, odwiedzał Kraków, Poznań, Warszawę, Bielsko dając koncerty przy wypełnionych po brzegi salach koncertowych i klubach. Po raz ostatni w marcu ubiegłego roku jako David Murray Quartet z gościnnym udziałem Cassandry Wilson dał porywający koncert w warszawskiej Sali Kongresowej.

W 2003 roku ukazała się płyta "Circles - Live in Cracow", będąca zapisem koncertu Davida Murraya z polską sekcją braci Olesiów.
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am

Postautor: Zbyszek Stępski » lutego 2, 2009, 11:04 pm

16.02.2009r., poniedziałek, godz. 20.00

Jazz Top w Blue Note - 11 Urodziny Klubu


DAVID MURRAY Black Saint Quartet (USA)
www.myspace.com/davidmurraymusic

Kwartet jednego z najważniejszych saksofonistów na świecie, świetnego improwizatora o tradycyjnych, rythmandbluesowych korzeniach. Jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu New Black Tradition, współzałożyciela legendarnego World Saxophone Quartet (1977r.)




BLUE NOTE jazz club


11 Urodziny Klubu

Obrazek

14 lutego 1998 roku koncertem Kwartetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego z udziałem licznie przybyłych gości zainaugurowana została działalność długo oczekiwanego w Poznaniu klubu jazzowego – Blue Note. Melomani i osoby poszukujące żywego kontaktu ze sztuką doczekali się miejsca, w którym można nie tylko wysłuchać koncertów największych gwiazd jazzu oraz pokrewnych gatunków muzycznych, ale także spędzić czas w miłej i przyjaznej atmosferze.

Blue Note powstał w pomieszczeniach, w których przez blisko sto lat mieściła się kotłownia ogrzewająca wielki gmach poznańskiego Zamku. Przestrzeń ta okazała się być idealną dla potrzeb dużego klubu muzycznego, choć przystosowanie jej było lada wyzwaniem i wymagało sporej odwagi.

Klub rozpoczął swą działalność w porozumieniu z legendarnym nowojorskim Blue Note Club i do dziś pozostaje jednym z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które regularnie organizują koncerty światowych gwiazd nurtów muzyki niekomercyjnej.
W okresie dotychczasowej działalności odbyło się tu ponad 1300 koncertów, a wśród wykonawców znaleźli się zarówno niemal wszyscy polscy jazzmani, jak i sławy zagraniczne, m.in.: Kenny Garret, Dave Holland, Christian McBride, Kurt Elling, Ravi Coltrane, Al Foster, Dave Liebman, John Abercrombie, Eddie Henderson, Randy Brecker, Mike Stern, Scott Henderson, John Scofield, Pat Metheny, Joey de Francesco, Billy Harper...
Największe wydarzenia z udziałem wybitnych artystów świata jazzu i muzyki improwizowanej realizowane są w ramach organizowanego wspólnie z Władzami Miasta Poznania prestiżowego cyklu „Jazz Top w Blue Note”.
Klub niejednokrotnie współpracował też z festiwalami Poznań Jazz Fair i Era Jazzu.

Blue Note, realizując zasadę 'klubu otwartego', prezentuje także wartościowych wykonawców innych kręgów muzycznych takich jak: blues, soul, flamenco, acid jazz, hip-hop, reggae, muzyka celtycka, etniczna czy kabaretowa – występowali tu m.in.: Huun Huur Tu, Septeto National, Cracow Klezmer Band, Zion Train, Freddie McGregor, Rafael Cortes i wielu, wielu innych.

W Blue Note wielokrotnie rejestrowane były nagrania dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Kilka odbywających się w klubie koncertów zostało nagranych i wydanych w formie albumów.
Ostatnio zmieniony lutego 9, 2009, 11:58 am przez Zbyszek Stępski, łącznie zmieniany 1 raz
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am

Postautor: Robert007Lenert » lutego 2, 2009, 11:24 pm

DAVID MURRAY Black Saint Quartet
To az nieprawdopodobne!!!! Zadroszcze wszystkim co maja blisko. Cholera tyle kilometrow mam :(
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: 74yaro » lutego 2, 2009, 11:28 pm

Robert007Lenert pisze:DAVID MURRAY Black Saint Quartet
To az nieprawdopodobne!!!! Zadroszcze wszystkim co maja blisko. Cholera tyle kilometrow mam :(


Będzie też w Katowicach 15 lutego.
Awatar użytkownika
74yaro
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6386
Rejestracja: stycznia 10, 2008, 10:06 pm
Lokalizacja: Lublin

Postautor: Robert007Lenert » lutego 2, 2009, 11:30 pm

74yaro pisze:
Robert007Lenert pisze:DAVID MURRAY Black Saint Quartet
To az nieprawdopodobne!!!! Zadroszcze wszystkim co maja blisko. Cholera tyle kilometrow mam :(


Będzie też w Katowicach 15 lutego.
Wiem.........ale nie moge 15.. :(
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: Zbyszek Stępski » lutego 2, 2009, 11:36 pm

... a ja mam blisko :wink: i zamierzam z tego skorzystać, z dwóch powodów

DAVID MURRAY Black Saint Quartet

i

11 Urodziny BLUE NOTE jazz club


... dzień wcześniej 15.02.

SBB

, 25.02.

STRING CONNECTION

, a totalny odlot w kosmos

7.03.

NIGEL KENNEDY feat. JAREK ŚMIETANA

Nigel Kennedy - skrzypce
Jarek Śmietana - gitara
Wojciech Karolak – organy Hammonda
Adam Kowalewski – kontrabas i gitara basowa
Krzysztof Dziedzic - perkusja
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am

Postautor: Zbyszek Stępski » lutego 4, 2009, 10:17 am

Przy okazji 11 urodzin BLUE NOTE chciałbym wspomnieć, że w rankingu JAZZ TOP 2008 organizowanym przez Jazz Forum , w kategorii :

KLUB ROKU

Tygmont, Warszawa
Blue Note, Poznań
U Muniaka, Kraków

Cieszymy się z drugiego miejsca ... :)

Obrazek
http://www.jazzforum.com.pl/news.php?action=show&id=245
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am

Postautor: Zbyszek Stępski » lutego 4, 2009, 3:03 pm

Obrazek
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am

Postautor: Zbyszek Stępski » lutego 14, 2009, 12:04 am

... to dzień szczególny dla klubu , koncert też taki będzie. :D

11 urodziny BLUE NOTE

DAVID MURRAY Black Saint Quartet
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am

Postautor: Zbyszek Stępski » lutego 17, 2009, 10:10 am

(...) ... to dzień szczególny dla klubu , koncert też taki będzie. :D

11 urodziny BLUE NOTE

DAVID MURRAY Black Saint Quartet

Wybitny jazzman wielokrotnie gościł na koncertach w Polsce, odwiedzał Kraków, Poznań, Warszawę, Bielsko dając koncerty przy wypełnionych po brzegi salach koncertowych i klubach. Po raz ostatni w marcu ubiegłego roku jako David Murray Quartet z gościnnym udziałem Cassandry Wilson dał porywający koncert w warszawskiej Sali Kongresowej. (...)

... wypełnione sale, i tak też było wczorajszego wieczoru w BLUE NOTE , już od samego wejścia atmosfera klubu URODZINOWA .... to już jedenaście lat, a po drodze tysiące koncertów, setki muzyków największego formatu zagrało tu na tej scenie,

DAVID MURRAY Black Saint Quartet

... fenomenalny, zachwycający koncert i to przez dwa długie sety. Od początku jak tylko pojawili się na scenie popłynęły takie dźwięki, taka energia, że zostałem zmieciony z powierzchni . Oni grają całym sobą . David Murray, jego zadęcie w saksofon, powietrze, palce ... to tylko ostatni moment, a muzyka ma źródło w każdym centymetrze jego ciała, w każdej jego myśli.
Stałem zapatrzony jak zaklęty... w pewnym momencie zszedł ze sceny i stanął obok mnie, obok nas słuchających - jakby sam chciał spić to co my dostajemy.
Panował nad dźwiękiem w pełnym porozumieniu z pozostałą częścią kwartetu

David Murray – saksofon tenorowy, klarnet

Lafayette Gilchrist - fortepian

Jaribu Shahid - kontrabas

Steve Mc Craven - perkusja

Tu o każdym muzyku można by pisać z osobna, chwaląc, i chwaląc bez końca, aż słów by zabrakło...

BRAWA, BRAWA, BRAWA

Prawdziwa uczta to była .... Ci co się zawahali , niech żałują.


Panie Leszku, Pani Miro .... BARDZO DZIĘKUJĘ, za te minione jedenaście lat ... i Proszę nadal spełniać nasze marzenia ...

Nigdy, albo prawie nigdy nie mówi się o osobie która zapowiada koncert, a wiemy jakie to ważne .... ta osoba otwiera drzwi do świata muzyki ... tu
Podziękowania dla Pani Kingi Janowskiej :)
Zbyszek Stępski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2975
Rejestracja: lipca 2, 2006, 11:48 am


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Jazz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości

cron