F.B.I. Blues Band

Piszcie tutaj o wykonawcach z naszego polskiego podwórka, którzy Waszym zdaniem zasługują na uwagę.

Moderator: mods

F.B.I. Blues Band

Postautor: B&B » października 9, 2008, 1:33 pm

F.B.I. - chyba jeszcze o tym zespole nie było?
Zauważyłem ich na Przeglądzie Bluesowym w Olsztynie. Nie dostali żadnej nagrody, ale przyjemnie mi się ich słuchało.
Pochodzą z Sokółki i mają ciekawy skład - oprócz bass+drums mamy tu:śpiewający gitarzysta, czasami wokalistka (Hit The Road Jack - dała radę), saksofonista, harmonijkarz (nie dojechał).
Gitarzysta grał z feelingiem a śpiewał nieco Nalepo-podobnie (podobna barwa, podobne ograniczenia), co wcale nie było wadą. Slidem tez umie :)

Tutaj ich namiary: http://fbi.hu.pl/
a tu fragment koncertowy do zapoznania: F.B.I. - Chory
Ostatnio zmieniony października 21, 2008, 6:32 pm przez B&B, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: karambol » października 10, 2008, 4:30 pm

Miło mi że ktoś w Polsce zauważył ten zespół. Miło mi że to nie ja podaje info o zespole choć pochodzi z moich stron. Zamieszczone na stronie zespołu utwory pochodzą z płyty demo "Live in Rembrandt" nagranej w studio radia Białystok. Szczególnie polecam "Little wing" z dziewczyną która się nazywa Ola Lech na wokalu. Więcej o zespole tu http://www.bialystokblues.com/index.php ... lyOpis#fbi .

P.S.
Devil Blues "alive" , Bracia i Siostry "... jak żywi!", FBI "Live in Rembrandt" wszystkie te płyty nagrane zostały w Studio Rembrandt Radia Białystok. Czyżby rodziła się jakaś nowa świecka tradycja?
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Marek Kaczanowski » października 10, 2008, 6:07 pm

Słucham utworów F.B.I., B&B dzięki za linka. Paweł mówił o Tobie że jesteś super gość.
Karambol to w Waszych stronach ciekawe kapele.Karambol odbierz priva.
Magazyn Bluesowy - niedziela godz 22:00
słuchaj przez internet *
Awatar użytkownika
Marek Kaczanowski
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 26331
Rejestracja: listopada 23, 2006, 7:34 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: karambol » października 10, 2008, 6:22 pm

Marek Kaczanowski pisze:Karambol to w Waszych stronach ciekawe kapele.

No masz toż to całe zagłębie bluesowe? Polecam lekturę mojego leksykonu BIAŁOSTOCKI ODCIEŃ BLUESA
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: karambol » października 23, 2009, 10:22 pm

Obrazek
Cieszę się bardzo że FBI Blues Band się rozpędza. W składzie pojawił się Sławek Pyrko czyli forumowy pyroslaw1 no i sporo więcej grają :
  • 30.10 Odeon Jazz Club - Białystok - godz. 20.00 (wstęp 10 zł)
  • 31.10 Karczma "Za Płotem" - Czarna Białostocka - godz. 19.00 (wstęp wolny)
  • 05.11 Zaduszki Bluesowe - Białystok klub Fama
  • 07.11 Zaduszki Bluesowe - Sokółka kino Sokół - godz. 19.00 (wstęp 5 zł)

Obrazek

No i jest nowa strona zespołu TUTAJ
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Tomiszon » października 23, 2009, 10:42 pm

Rok temu ich słyszałem w Olsztynie też i strasznie mi się podobało ich granie!!
Awatar użytkownika
Tomiszon
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 970
Rejestracja: lutego 6, 2005, 5:25 pm
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postautor: karambol » października 23, 2009, 10:56 pm

Tomiszon pisze:Rok temu ich słyszałem w Olsztynie też i strasznie mi się podobało ich granie!!

Nie wiem w jakim składzie grali wtedy ale teraz często pojawiają się z ognistą sekcją "wrzeszczących" dęciaków.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: karambol » listopada 6, 2009, 12:44 am

Jak się spodziewałem koncert FBI na Zaduszkach Bluesowych był bardzo udany. Rozpoczęli od utworu "Spacer". Trochę nieśmiało i zachowawczo ale z każdym numerem zespół się rozkręcał. Grając "Plan" wskoczyli , jak mi się wydaje, na maksymalne obroty. W repertuarze dominowały kompozycje własne. Nalepowy "Ten o tobie film" z wplecionym transowym boogie ala "On the road again" bardzo bardzo ciekawy.
Miałem też w końcu możliwość zobaczyć i usłyszeń na żywo Olę Lech. Zaśpiewała dwa numery, było niezwykle obiecująco. Ola na scenie to i wokalnie i wizualnie duży atut. Nie wiem jaki jest status Oli w zespole ale może warto pomyśleć nad większym wykorzystaniem jej talentu. Może jakieś chórki, duet wokalny ze Sławkiem itp.
Więcej odwagi i wiary w siebie. Dużo umiecie, macie pomysł na granie i całkiem sporo atutów. Miło było was usłyszeć.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: JazzyB » listopada 7, 2009, 9:36 pm

No i karambol jak zwykle życzliwie koncert opisał :-). To dołączamy do opisu trochę fotek, żebyście wiedzieli, jak wyglada Ola Lech i pyroslaw1.

http://bluesonline.pl/component/option, ... catid,184/
Awatar użytkownika
JazzyB
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 859
Rejestracja: grudnia 12, 2008, 1:08 am
Lokalizacja: bluesonline.pl

Postautor: karambol » kwietnia 22, 2010, 9:12 am

Zespół zagra w kultowej tawernie "Ryczące Czterdziestki" w piatek 23.04 godz. 20.00.

Blues wrócił do "Ryczących Czterdziestek".
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: karambol » kwietnia 27, 2010, 10:15 am

Ubiegły weekend był dla mnie wybitnie pod znakiem FBI Blues Band. Najpierw w piątek w "Ryczących czterdziestkach" a potem zupełnie nieoczekiwanie w sobotę, w podbiałostockiej Sokółce, miałem okazję ich ponownie posłuchać. Dzień po dniu koncert tego samego zespołu i to na dodatek młodego zespołu mógłby wydawać się pomysłem cokolwiek nieciekawym. Ale nic z tych rzeczy. To były naprawdę dwa udane koncerty i miło spędzony czas. Zespół nie ma jeszcze zbyt bogatego repertuaru dlatego set lista była dość podobna, choć i w tej materii spotkała mnie miła niespodzianka. W Sokółce zagrali dwa utwory Kasy Chorych - pięknie zaaranżowany z sekcją dętą "Chcę cię kochać" (cudnie zaśpiewany przez Olę Lech) i "Jeszcze tylko parę mil" w wersji bliskiej oryginałowi.
FBI to prawdziwa orkiestra - w pełnym składzie to aż osiem osób. Daje to spore możliwości prezentacji muzycznej i zespół z tego korzysta. Bo są utwory zagrane w skromnym składzie (bez harmonijki i sekcji dętej - tylko z solówką saksofonu) np. "Little wing" aż po pełny skład (większość repertuaru). Chociaż trzeba zaznaczyć, że żadnego utworu nie śpiewają razem Sławek i Ola a byłaby to wówczas maksymalnie pełna prezentacja możliwości zespołu.
Dużym zaskoczeniem i to na plus był koncert w Sokółce. Po pierwsze miejsce - stylowy pub "Blues & Rock" z miłą atmosferą, niezwykle przystępnymi cenami i chętną do zabawy publiką. Po drugie zespół sprawiał wrażenie bardziej pewnego siebie, dlatego już od pierwszego utworu nabrał właściwego sobie tempa. Po trzecie brzmienie zespołu zdecydowanie ciekawsze niż poprzedniego dnia. Zapewne spory wpływ miała na to niezła akustyka sali.
Słowa uznania należą się wszystkim muzykom FBI ponieważ wykonali kawał solidnej roboty. Miłym zaskoczeniem w obu koncertach była postawa basisty Bartka Czyżewskiego. Świetnie brzmiący i grający z taką wielka pewnością siebie. Miło było posłuchać.
Repertuar to chyba w równej części covery jak i kompozycje własne. Z klasyki był i Hendrix ("Foxy lady", "Little wing") , i Breakauci, "Hit the road Jack", "Sweet home Alabama" (z polskim tekstem) i nieśmiertelny "Sweet home Chicago". Dużo radości daje mi słuchanie ich długaśnych wersji Nalepowych kawałków "Ten o tobie film" czy też "Gdybym był wichrem" lub kompozycji własnej "Highway 66".
Niestety nie będzie zdjęć bo pewna niewiasta, która mi je obiecała nie dotrzymała słowa.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: JazzyB » kwietnia 29, 2010, 7:33 am

I dzięki karambolowi świat dowiedział się o Sokółce. Brawo za zaangażowanie. Czy zespół, który gra co najmniej 5 lat jest młody? W Polsce chyba tak :-). Gdyby mieli nanagera, mogliby troszkę pograć w Polsce. Jeśli umiecie - pomóżcie im, bo na żywo umieją zagrać naprawdę fajnie. Wkrótce rejestracja ich występu z Zaduszek ma szansę wejść do ramówki radia bluesonline.pl
Awatar użytkownika
JazzyB
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 859
Rejestracja: grudnia 12, 2008, 1:08 am
Lokalizacja: bluesonline.pl

Postautor: karambol » kwietnia 29, 2010, 10:45 am

JazzyB pisze:I dzięki karambolowi świat dowiedział się o Sokółce.

Eetam bez przesady całkiem niedawno był przecież słynny cud w Sokółce. :lol:
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: F.B.I. Blues Band

Postautor: karambol » lutego 26, 2016, 7:53 pm

Zespół miałem okazję widzieć i słyszeć na żywo wielokrotnie i to w różnych składach osobowych od trio poprzez kwartet (z instrumentami klawiszowymi) aż po oktet albo nonet (nie pamiętam ilu ich tam na scenie wówczas było bo oprócz składu podstawowego również sekcja dęta, śpiewająca dziewczyna i chyba harmonijkarz). Aktualnie (luty 2016) to ponownie kwartet, ale z drugą gitarą. Zmienił się też skład osobowy. Oprócz „starych” członków czyli Sławka Klimczaka (gitara, wokal) i Bartka Czyżewskiego (bas) na perkusji gra Michał Karpowicz a na drugiej gitarze Adam Andryszczyk. Miło było ich znowu posłuchać a tym bardziej miło, że od ostatniego razu zauważyłem wyraźny wzrost formy muzycznej. „Nalepa spotyka Stevie Ray Vaughana” takie skojarzenie przyszło mi do głowy w trakcie koncertu. Sławek dalej śpiewa w manierze Tadeusza Nalepy (zresztą w repertuarze też jego utwór) to się akurat nie zmieniło ale jako gitarzyście to zdecydowanie bliżej mu do SRV (rzecz jasna z zachowaniem właściwych proporcji). „Podłoga” rozbudowana prawie jak u Satrianiego ale co ważne wszystkich tych „pudełek” używa z przyjemnie słyszalnym skutkiem. Czasem też sięga po rurkę i slidem potrafi bardzo sprawnie pojechać. Zdecydowanie rozwinął swoje umiejętności jako instrumentalista. Potrafi zaciekawić słuchacza solówkami a to jak zagrał w „Little Wing” wzbudziło ogólny zachwyt słuchaczy. Bartka Czyżewskiego bozia obdarzyła długimi paluchami i umiejętnie ten dar wykorzystuje łapiąc karkołomnie akordy niedostępne dla krótkopalczastych . Bardzo czujny i skupiony, gęsto wybierał na basie a czasem zamiast zwyczajowego palcowania przywalił po strunach jak gitarzysta niebasowy. Najbardziej słyszalny z tych nowych w zespole to bez wątpienia perkusista Michał Karpowicz. Gra niezwykle dynamicznie i ekspresyjnie (nierzadko wręcz kopie w pedał od hi-hata) a przy tym wszystkim jest precyzyjny i co ważne na tym stanowisku, słucha, co inni grają. Adamowi Andryszczykowi przypadła rola gitarzysty rytmicznego to trudno ocenić jego umiejętności instrumentalne, ale z pewnością ubogaca brzmienie zespołu zwłaszcza, kiedy lider gra solo wypełniając przestrzeń muzyczną. Ale ma też inną równie ważną rolę w zespole jako kompozytor. Jakby tak skrupulatnie policzyć to program koncertu w większości wypełniły własne numery w tym całkiem sporo właśnie autorstwa Adama.
Zespół nie koncertuje zbyt często, ale chyba muszą dużo czasu spędzać w sali prób, bo brzmią bardzo dobrze i imponują zgraniem. W tych szybkich a nawet ultra szybkich numerach wszystko się zgadza, każdy z muzyków wyrabia się i nadąża. Od pierwszego numeru zagrali z właściwą energią, nie potrzebowali czasu żeby się rozkręcić – nakręceni byli od samego początku. Bardzo mi się spodobało ich operowanie dynamiką. Nie cierpię kiedy słyszę „człapiące” wykonania (jak zaczną w jednym tempie tak doczołgają się do końca utworu nudząc przy okazji śmiertelnie). Podczas koncertu F.B.I. nie zauważyłem tego irytującego mnie zjawiska. W wolnym utworze potrafią przywalić dynamicznym akcentem i to we właściwym momencie a nie tylko po to, aby ewentualnie obudzić przysypiających słuchaczy. Osobiście bardzo to doceniam i lubię.

Jako pamiątka po koncercie została mi płyta demo, której można posłuchać na ich stronie http://www.fbiblues.pl/audio.php

Obrazek
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Polscy wykonawcy bluesa i blues-rocka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

cron